5 powodów, dla których warto postawić na materace futon

Aranżacja miejsca do spania ma ogromny wpływ na ergonomię snu, a co za tym idzie na naszą kondycję zdrowotną oraz samopoczucie w ciągu dnia. W ostatnich kilku sezonach bardzo dużą popularnością cieszą się materace futon. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Poznaj zalety tych materaców i oceń sam!

Czym są materace futon?

Futon to trend, który przybył do Europy z Kraju Kwitnącej Wiśni. To tradycyjne japońskie posłanie, które jest wykorzystywane również w nowoczesnych domach, często układane bezpośrednio na macie tatami.

Oryginalne materace futony, a dokładniej materace shiki-buton, są cienkie, wypełnione kilkoma warstwami bawełny, z bawełnianym obszyciem o charakterystycznych pikowaniach. Taka konstrukcja sprawia, że daje się je rolować, dzięki czemu można chować je na noc, aby móc wykorzystać wnętrze jako pokój dzienny – wyjaśnia ekspert ze sklepu Futon.pl. – Europejskie futony są nieco grubsze i bardziej miękkie, ale zachowują cechy swojego pierwowzoru, które decydują o ich popularności – dodaje.

Futon w małej sypialni

Materace futon: czy warto? Poznaj 5 zalet!

Japońskie materace futon nieco różnią się od modeli zachodnich, jednak zachowują wszystkie zalety oryginału.

1. Materace futon są w pełni naturalne

Materace futony powstają z naturalnych materiałów. Jest to przede wszystkim bawełna, która stanowi wypełnienie posłania, jak również, najczęściej, jego obszycie. To przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim futony dobrze „oddychają”, a zatem sprzyjają komfortowi termicznemu zarówno zimą, jak i latem. Naturalne włókna są ponadto przyjazne dla skóry i nie uczulają.

2. Materace futony zapewniają optymalne podparcie kręgosłupa

Za sprawą dodatku włókien konopnych lub końskiego włosia futony są twardsze niż klasyczne materace, co oznacza, że zapewniają doskonałą podporę dla pleców i całego kręgosłupa. Choć możesz potrzebować kilku dni na „przestawienie się” na materac o nieco większej twardości, ciało będzie Ci wdzięczne. Sen stanie się bardziej komfortowy, a ryzyko, że obudzisz się z bólem pleców będzie znacznie mniejsze.

3. Futony są designerskie

Materace futon są obszyte dekoracyjną tkaniną bawełnianą. Niekoniecznie musi być ona biała. Wręcz przeciwnie. Popularnością cieszą się kolorowe wersje, a dodatkowego uroku dodaje im charakterystyczne pikowanie. Dlatego same w sobie stanowią dekorację sypialni. To nie wszystko! Odpowiedni typ futonu (ten rolowany) możesz też złożyć i wykorzystać w ciągu dnia, w roli kanapy.

[obraz_1]

4. Japońskie materace futon są dostępne w wielu wersjach

Możesz wybrać zarówno cienki i supertwardy materac, zbliżony charakterem do oryginału z Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i średnio twardy model, odpowiedni dla osób o niższej masie ciała. Poszczególne futony różnią się między sobą również rozmiarem, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do różnych wielkości ram łóżka.

5. Możesz wykorzystać materace futon ze standardową ramą i stelażem łóżka

Futony doskonale współgrają z niskimi stelażami w stylu japońskim. Można je także układać bezpośrednio na macie tatami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać je w standardowym łóżku. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to głębokość Twojej ramy – materace futon są cieńsze od tych tradycyjnych.

Warto pamiętać, że jeśli masz duże łóżko, a osoba, z którą je dzielisz waży dużo mniej lub dużo więcej niż Ty, możecie się zdecydować na 2 materace futon – dobierając parametry każdego z nich do potrzeb użytkownika.

Dowiedz się więcej o futonach i zapewnij sobie zdrowy sen!