Okna aluminiowe – jak wybrać najlepsze?

Na rynku istnieje szeroki wybór okien aluminiowych. Nie ma znaczenia, czy potrzebne są nowe okna do wymiany starych, czy do całkiem nowej inwestycji, większość głównych firm zajmujących się systemami okiennymi oferuje szeroką gamę krajowych produktów okiennych z aluminium. Aluminiowe okna i drzwi alusystem utrzymują czołową pozycję w branży. Okna aluminiowe to idealna opcja dla ludzi, stawiających na nowoczesny wygląd. Ramki są proste i funkcjonalne dostępne w wielu kolorach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Zalety okien aluminiowych

Pierwszą rzeczą, którą można dostrzec po wymianie okien na aluminiowe, jest to, że mają one bardzo cienkie ramy, które nie zajmują tyle miejsca, co ramy w innych typach okien, np. drewnianych. Daje to bardzo subtelny profil, a do pomieszczeń wpada zdecydowanie więcej światła. Okna w domu prędzej czy później się brudzą, a brudne obramowania i szyby są zmorą każdej pani domu. Mycie okien jest ciężką pracą, a w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami czyszczenie wszystkiego może zająć ogrom czasu. Dlatego też w tym miejscu warto wspomnieć, że okna aluminiowe nie wymagają wielogodzinnego mycia i konserwacji, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości i potwierdzi to każdy, kto takie właśnie okna posiada.

Do jakiego domu pasują okna aluminiowe?

Aluminiowa stolarka okienna kojarzy się z nowoczesnością i pasuje zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych. Większość ludzi myśli, że aluminium jest szare i bez wyrazu, ale jest to materiał, który łatwo można polakierować na dowolny kolor, pasujący do fasady budynku. Możliwości jest mnóstwo i w zasadzie jedyne ograniczenie aranżacyjne stanowi wyobraźnia inwestora. Aluminium to także bardzo elastyczne tworzywo, które można dowolnie formować, nadając mu nawet najbardziej fantazyjne kształty. Istnieje mnóstwo domów, które mają niepowtarzalny wygląd, który w dużej mierze zawdzięczają oryginalnym oknom, a także przeszkleniom całych ścian. Okna drewniane czy PCV nigdy nie umożliwią takich rozwiązań, ponieważ nie były by w tanie utrzymać konstrukcji budynku, a dzięki zastosowaniu profili aluminiowych można np. wstawić kilkumetrowe okno beż żadnych łączeń i spoin, które dodatkowo może być oknem narożnym.

Czy aluminiowe okna są drogie?

Mówiąc wprost, ceny okien aluminiowych są nawet o 70 proc. wyższe niż drewnianych czy PCV, a to sprawia, że inwestorzy rezygnują z tego rozwiązania. Trzeba jednak wiedzieć, że okna są jedną z ważniejszych inwestycji, a te z aluminium są bardzo trwałe, a przy tym eleganckie.