Działka budowlana – co warto wiedzieć?

Grunt działki budowlanej, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do celów budowlanych. Wybudujemy na nim budynek gospodarczy, dom czy garaż. Jednak nie zapominajmy o ważnej kwestii – by taki teren stanowił działkę budowlaną, musi spełniać wymogi, które są zawarte w aktach prawa miejscowego. Informacje na ten temat znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Jaką działkę budowlaną kupić?

Na cenę działki budowlanej wpływa kilka czynników. Istotna jest jej lokalizacja, wielkość oraz uzbrojenie. Znalezienie taniej działki (sprawdź działki Łódź), spełniającej wymogi, nie będzie łatwym zadaniem. Jeżeli działka jest uzbrojona, posiada drogę dojazdową, odpowiedni kąt nachylenia oraz kształt, jej wartość będzie zdecydowanie wyższa od tych z mniejszymi udogodnieniami. Wszystko dlatego, że odpowiednie przygotowanie działki pod budowę, wiąże się z dużymi kosztami.

Działka budowlana jest dużo większym wydatkiem od np. działki rolnej. W skutek tego wiele osób decyduje się na zakup działki rolnej, którą można odrolnić. Dlaczego nie wszyscy? Taka inwestycja wiąże się ze sporymi formalnościami, co wymaga dużo cierpliwości.

Znalezienie uzbrojonej działki będzie najodpowiedniejszą opcją. Nie będziemy musieli się martwić o doprowadzenie mediów, prądu czy wody. Oczywiście można ją uzbroić samodzielnie, ale po raz kolejny wiąże się to z formalnościami oraz dodatkowymi kosztami, które nie sprzyjają sytuacji. Ważną kwestią jest utwardzona droga dojazdowa. Warto sprawdzić przed zakupem stan nawierzchni – dobrze mieć porządny dojazd do swojej posiadłości.

Równie ważnym elementem jest sprawdzenie, czy powierzchnia działki jest równa. W przeciwnym razie wygenerują nam się dodatkowe koszty związane ze sprzętem lub całą ekipą, która wyrówna teren. Działka powinna być wyrównana przynajmniej w miejscu, w którym stanie nasz dom.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przy zakupie działki dobrze jest sprawdzić, czy na pewno można na niej wybudować wybrany projekt domu. Teren nie może być zbyt wąski, ponieważ normy nie pozwalają na wybudowanie obiektu położonego zbyt blisko sąsiednich zabudowań. Problemy z realizacją mogą się również pojawić wtedy, kiedy działka ma zbyt duży kąt nachylenia.

Jakość oraz rodzaj gruntu jest równie ważną kwestią. W podłożu nie mogą znajdować się twarde materiały, takie jak skały. Teren zabudowy nie może być również podmokły, ponieważ trudno będzie uchronić dom przed wilgocią. Budowa domu na takim podłożu jest możliwa, jednak będzie ryzykowna. Wymaga zastosowania odpowiednich technologii oraz materiałów.

Ważne, by przed zakupem działki sprawdzić, czy nie jest zadłużona. Informacje na ten temat znajdziemy w księdze wieczystej. Należy się po nią zgłosić do wydziału ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy przejrzeć ją w Internecie. Żeby to sprawdzić wystarczy posiadać numer danej działki.

Opracowanie GetHome.pl