Fotele wypoczynkowe do domu

W domowych wnętrzach nie może zabraknąć wygodnego fotela wypoczynkowego, na którym będzie można się zrelaksować w wolnej chwili. Walory użytkowe to jednak nie wszystko, bo znaczenie ma także estetyka. Od mebli oczekujemy funkcjonalności, uniwersalności, unikalności. Jedni cenią sobie przede wszystkim miękkość, drudzy obecność podłokietników i podnóżka, inni finezyjne kształty i awangardową kolorystykę. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dopasuje do dowolnej aranżacji wnętrza.

Czego oczekiwać od domowego fotela?

Fotele domowe dostępne są wielu wersjach, różnią się pod wieloma względami – kolorystyką, wzornictwem, wymiarami, formą, dodatkami, konstrukcją, materiałem, ceną. Mogłoby się wydawać, że znalezienie idealnego modelu jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa już z tym różnie. Bogactwo i różnorodność asortymentu z jednej strony jest zaletą, a z drugiej pewną wadą, bo trudno zdecydować się na konkretny model, gdy jeden wydaje się ładniejszy od drugiego. Od fotela wypoczynkowego wymaga się przede wszystkim zapewnienia wygody, wysokiego komfortu użytkowania. Cenimy sobie miękkość, możliwość podparcia rąk i wyprostowania nóg. Tego typu meble mają być przede wszystkim ergonomiczne, idealnie dopasowane do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Mile widziane jest regulowane podparcie, aby można było zdecydować o kącie jego odchylenia. Każdy z nas jest przecież inny, różni się budową ciała, gabarytami. Należy wobec tego podejść do wyboru fotela wypoczynkowego bardzo indywidualnie. Konieczne jest też przetestowanie mebla przed zakupem, bo piękny wygląd nie zawsze przekłada się na wygodę.

Pora wybrać fotel wypoczynkowy do domowego zacisza

Przy wyborze fotela wypoczynkowego znaczenie ma to, z jakich został on wykonany materiałów. Dotyczy to nie tylko obicia, ale też wypełnienia. Bardzo cenione są modele z pianką wysoko elastyczną lub poliuretanową. Dobrym wyborem będzie też fotel ze sprężynami falistymi. Tego typu wypełnienia świetnie dopasowują się do kształtów ciała, bez zmieniania swojej pierwotnej formy przez bardzo długi czas. Jako że do wyboru mamy gąbki o różnej grubości, strukturze i jakości, z łatwością dobierzemy optymalną miękkość siedziska i oparcia. Jeśli fotel ma służyć do wypoczynku, to najlepszym wyborem będzie ten z funkcją relaksu. Może być ona manualna lub automatyczna – drugie rozwiązanie to duże udogodnienie, bo można sterować meblem za pomocą przycisków. Takie wielofunkcyjne fotele pozwalają na szybką zmianę wysokości podnóżka i kąta nachylenia oparcia. Jeśli ktoś cieni sobie wygodę, to z pewnością będzie zadowolony z takich innowacyjnych rozwiązań.

Bardzo ważną kwestią w przypadku fotela wypoczynkowego jest to, jaki materiał zastosowano do jego obicia. Nie brakuje miłośników naturalnej skóry, która prezentuje się bardzo elegancko i łatwo utrzymać ją w czystości. Niezbyt jednak sprawdza się latem ze względu na przyklejanie się spoconego ciała do materiału. Z kolei tkaniny materiałowe są podatniejsze na zabrudzenia i trudniejsze w pielęgnacji, ale wglądają bardzo estetycznie i są wygodne w użytkowaniu. Na uwadze powinno się mieć także rozmiar, dobrany oczywiście do metrażu wnętrza i potrzeb użytkownika. Rodzaj fotela także ma znaczenie – popularne są fotele uszaki, kubełkowe, z podnóżkiem, masujące.