Bogaty wybór skrzynek na listy – modele na każdą okazję

Szeroki wybór skrzynek na listy uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji takowej. Skrzynki na listy w blokach wielorodzinnych coraz częściej przyjmują formę kaset. Te przed domami jednorodzinnymi są z kolei wzmacniane i galwanizowane dla utrwalenia i zabezpieczenia.

Skrzynki na listy do zabudowy wielorodzinnej

Wszystko zależy od tego, gdzie zlokalizowana ma być konkretna skrzynka na listy. W przypadku zabudowy wielorodzinnej sytuacja jest prosta – wrzutnie do korespondencji są umieszczone na zewnątrz budynku lub nawet na zewnątrz osiedla, tak aby listonosz nie musiał wchodzić na teren zamknięty, żeby zostawić listy pod konkretnymi adresami. Stosuje się wtedy skrzynki na listy kasetowe, które są odpowiednio projektowane i wykonywane z uwzględnieniem liczby mieszkań w konkretnej zabudowie, a następnie są montowane przez inwestora jeszcze na etapie wykańczania nieruchomości. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne, albowiem dostęp do korespondencji od strony wewnętrznej – klatki schodowej lub zamkniętego osiedla – posiadają tylko i wyłącznie osoby uprawnione, wyposażone we właściwy, unikalny klucz.

Bezpieczne skrzynki na listy przed domami jednorodzinnymi

Poza grupą klientów zamieszkujących domy i mieszkania kupione prosto od dewelopera, gdzie problem skrzynek na listy jest rozwiązany już na etapie projektowym – większość klientów poszukujących skrzynki na listy posiada własny dom lub gospodarstwo, dla którego odpowiednia skrzynka musi spełniać nie tylko podstawowe, ale również dodatkowe wymogi:

  • odporność na działanie czynników zewnętrznych (pogodowych) – jak powłoka antykorozyjna zabezpieczająca skrzynkę na listy przed korozją w wyniku stałej ekspozycji na opady deszczu;
  • bezpieczny zamek – konstrukcja zamka powinna być na tyle niepowtarzalna, aby nie dało się przy nim manipulować podstawowymi metodami;
  • odpowiedni rozmiar – często problemem jest zbyt wąska wrzutnia lub zbyt mały gabaryt samej skrzynki pocztowej, który uniemożliwia kurierowi lub listonoszowi wrzucenie do środka przesyłki o nieco większych rozmiarach;
  • możliwość dodatkowego oznaczenia skrzynki na listy – ma szczególne znaczenie tam, gdzie dostawca może mieć problem ze zlokalizowaniem dokładnej nazwy ulicy lub tam, gdzie liczba budynków pod tym samym adresem, ale z różnymi wariacjami liter jest zbyt duża, aby łatwo się odnaleźć – na zamówienie możliwe jest wtedy dodatkowe oznakowanie skrzynki właściciela jego nazwiskiem albo precyzyjnym adresem, czy to w formie graweru czy grafiki, w zależności od zastosowanego materiału skrzynki.

Jakość, trwałość oraz funkcjonalność konkretnej skrzynki na listy wynika nie tylko z zastosowanych materiałów, ale również z dodatkowych procesów jak utrwalanie powłoki antykorozyjnej albo montaż bezpiecznych zamków. Warto wybierać spośród najbardziej sprawdzonych dostawców i producentów markowych skrzynek, a także nie bać się inwestycji w spersonalizowane własnej skrzynki według indywidualnych potrzeb.