Jak wybrać funkcjonalną szafę?

Współcześnie kupujemy coraz mniejsze mieszkania. Ma to bezpośredni związek z naszymi zarobkami, ceną lokali i dostępnością kredytów. Zazwyczaj na stosunkowo niewielkiej przestrzeni musimy łączyć różne funkcjonalności pomieszczeń. Salon dzieli się z kuchnią, a wstawiona duża szafa do sypialni, zastępuję garderobę. Odrobina twórczej inwencji sprawia, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, urządzamy przytulne mieszkania. Kiedy ogranicza nas metraż mieszkania świetnym rozwiązaniem jest szafa przesuwna. Może wiele pomieścić, a nie wymaga zachowania odpowiedniej przestrzeni potrzebnej do otwierania drzwi. Tego rodzaju szafy sprawdzą się także, jako szafy sypialniane wykończone lustrem. Optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą elegancji. Szafy przesuwne ułatwiają zachowanie porządku, są eleganckie i wygodne w użytkowaniu.

Funkcjonalna szafa do sypialni

Bardzo często zdarza się, że w małej sypialni nie tylko szukamy odpoczynku, ale także przechowujemy swoje ubrania. Kiedy, ze względu na ograniczenia metrażowe, nie ma mowy o wydzielonej garderobie z prawdziwego zdarzenia, wcale nie trzeba załamywać rąk. Można zdecydować się na nowoczesne szafy narożne lub wygodne szafy ubraniowe z drzwiami przesuwnymi. Duża szafa do sypialni to wygodne rozwiązanie, które zaoferują nam bardzo dużo miejsca. W sypialni sprawdzi się także podręczny podnóżek, który skryje w sobie koce na zimne wieczory oraz fotel niewielkich rozmiarów do czytania książek przed snem.

Jaki rozmiar powinna mieć szafa do przechowywania ubrań?

Szafa zastępująca garderobę powinna być w odpowiednim rozmiarze. Pojemna szafa zmieści wszystkie nasze ubrania, zarówno te, w których chodzimy i te, które czekają na kolejny sezon. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że jedna osoba potrzebuje na swoją odzież około 140 cm, przy założeniu, że szafa ma wysokość 210 metrów. Jeśli mebel ma pomieścić ubrania dwojga partnerów, to analogicznie powinien być dwa razy większy. W przeciwnym razie wszystko będziemy musieli upychać. Wymiary te należy traktować dość poglądowo. Zawsze warto zmierzyć swoją przestrzeń i do niej dopasować gabaryt szafy. Najlepiej ustawić ją w kącie, aby nie wystawała i nie raziła w oczy.

Perfekcyjne wnętrze szafy

Szafy do przechowywania odzieży powinny być duże, ale także dobrze rozplanowane. Spory gabaryt mebla musi być dobrze wypełniony półkami, szufladami i wieszakami. Dobrze sprawdzają się głębokie piony z półkami na swetry, spodnie, koszulki czy t-shirty. To rozwiązanie idealny dla tych ubrań, które z łatwością możemy równo złożyć. Najczęściej na środku szafy zamontowany jest jeden centralny drążek. Pozwala na bezproblemowe wieszanie ubrań o różnej długości. Sprawdza się do wizytowych koszuli, sukienek, a nawet płaszczy. Nad drążkiem zazwyczaj zostaje trochę miejsca, które można wykorzystać jako pojemną półkę do przechowywania rzadko używanych rzeczy. Można tam schować sezonowo noszone czapki, szaliki, czy rękawiczki. Z kolei pod wieszakiem mamy idealną przestrzeń na jedną bądź dwie wewnętrzne szuflady. Są idealnym rozwiązaniem do przechowywania bielizny, skarpetek, czy drobnych akcesoriów. Jeśli nasza garderoba głównie opiera się na eleganckich koszulach, możemy rozważyć montaż dwóch drążków, jeden pod drugim. Przy takim rozwiązaniu warto jednak pomyśleć o osobnej przestrzeni potrzebnej do wieszania dłuższych kurtek i płaszczy. Warto zadbać o funkcjonalny układ wnętrza szafy już na etapie planowania, aby z łatwością i w miarę sprawiedliwie, podzielić się miejscem z naszym partnerem. Każdy powinien mieć swój wieszak oraz pion z półkami.