Jak dobrać lampę podłogową?

Lampy podłogowe to dobre rozwiązania do niemal każdego mieszkania, niezależnie od jego metrażu i stylu, w którym zostało wykończone. Cechują się mobilnością, są funkcjonalne i dostępne w tylu modelach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko rozjaśniają wybraną przez ciebie przestrzeń, ale także są piękną ozdobą dla twojego mieszkania.

Nowoczesne oświetlenie wyróżnia się często nietuzinkowym designem, dzięki któremu możesz nadać pomieszczeniu indywidualny charakter. Okazuje się jednak, że właśnie teraz, jak jeszcze nigdy wcześniej, doceniamy funkcjonalność. Elementy aranżacyjne mają być nie tylko piękne, ale przede wszystkim ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego lampy podłogowe cieszą się coraz większą popularnością. Skutecznie oświetlają wybraną strefę pomieszczenia i są mobilne, co pozwala na dowolne zmiany aranżacyjne bez konieczności wykonywania dużego remontu.

Lampa stojąca – jak wybrać?

Lampy podłogowe nie zastąpią oświetlenia głównego – ich zadaniem jest uzupełnienie go. W ten sposób możemy podzielić pomieszczenie na praktyczne strefy funkcjonalne. Żeby jednak właściwie dobrać konkretny model do swojego wnętrza, musimy uwzględnić kilka czynników. To przede wszystkim forma, kształt i kolor lampy, ale również poziom dopasowania stylistycznego względem całego mieszkania.

Okazuje się, że współczesne designerskie lampy stojące mogą stanowić zarówno uzupełnienie, jak i punkt centralny twoich aranżacji. Nietuzinkowe formy i duże rozmiary sprawiają, że bez trudu stają się najbardziej wyeksponowanym dodatkiem. Zaletą naszych czasów jest też fakt, że każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach dostępne są zarówno lampy podłogowe z ogromnymi ozdobnymi kloszami, jak i minimalistyczne projekty, które wyróżniają się prostotą formy i wysokiej jakości materiałami.

Kupując lampy podłogowe, uwzględnij kilka dość istotnych kwestii:

  • cena – choć niewskazane jest oszczędzanie na siłę, gdy znajdziesz lampy podłogowe wysokiej jakości, to zawsze sprawdzaj dokładnie oferowany przedmiot i upewnij się, czy materiały są warte proponowanej kwoty;
  • marka – doświadczenie sprawdzonych producentów najczęściej oznacza również jakość, która sprawdzi się na lata;
  • rodzaj, moc i ilość żarówek – przeanalizuj pobór prądu, by chronić się przed bardzo wysokimi rachunkami;
  • stylistyka i kolor – zwracaj uwagę, czy lampa stojąca będzie pasować do reszty elementów w pomieszczeniu;
  • funkcje dodatkowe – to m.in. ściemniacz czy regulowane ramię, dzięki którym korzystanie z lampy będzie po prostu wygodniejsze.

Nie ulega wątpliwości, że lampa stojąca może bardzo efektywnie oświetlać pomieszczenie. Wśród jej zalet podkreślić należy mobilność, dzięki której jest po prostu bardzo wygodna. Nowoczesne oświetlenie dostępne w sklepach to szereg bardzo różnych wzorów i kolorów, dzięki czemu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od posiadanego gustu, zasobności portfela i stylu, który przeważa w jego aranżacjach.

Lampy stojące budują klimat

Podstawowym zadaniem lampy stojącej jest przede wszystkim skuteczne wspomaganie oświetlenia głównego i dzielenie danego pomieszczenia na strefy użytkowe – do pracy, czytania, odpoczynku etc. Warto jednak podkreślić, że ma ona również drugie zadanie. Lampa stojąca stanowi dekorację, która tworzy atmosferę w pomieszczeniu. Może wprowadzić do mieszkania ciepły i przytulny klimat, który będzie poprawiał wam nastrój. Wystarczy wybrać model z tekstylnym kloszem skierowanym w stronę podłogi.

Pamiętaj również, że budowanie klimatu jest możliwe tylko wtedy, gdy mieszkanie jest spójne aranżacyjnie. Nic nie powinno w nim odbiegać od przyjętej stylistyki – również lampa stojąca. Na szczęście nowoczesne oświetlenie zapewnia ogromny wybór. Bez trudu znajdziesz lampy ze żłobieniami i materiałowym abażurem, która sprawdzi się w klasycznych aranżacjach. Jeśli natomiast stawiasz na bardziej modernistyczne rozwiązania, możesz wybrać lampy industrialne wykonane z metalu, szkła czy drewna.