Nie wiesz, jak dobrać lampy do salonu? Podpowiadamy

Szukasz lampy do swojego salonu? Sprawdź zatem, na jaki model powinieneś postawić. Okazuje się bowiem, że Twój wybór może mieć ogromny wpływ nie tylko na funkcjonalność tego miejsca, ale też jego charakter i atrakcyjność. W dzisiejszym artykule udzielimy Ci cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Czytając dalej, dowiesz się m.in. tego, jak rozplanować oświetlenie w salonie oraz co jest ważne podczas doboru lamp.

Jaki rodzaj lamp najlepiej sprawdzi się w salonie?

Dawniej salon służył głównie do przyjmowania gości. Dziś jednak diametralnie się to zmieniło. Tym samym pomieszczenie to stało się pokojem dziennym, w którym domownicy spędzają większość czasu. Znaczenia nabrał więc również rodzaj zastosowanych lamp. Powinien on zostać dobrany tak, aby umożliwiał wykonywanie zamierzonych działań. Jednocześnie światło powinno docierać do każdego kąta – inaczej wnętrze wyda się ponure i nieprzyjazne.

Obecnie zatem zaleca się, aby salon wyposażony był w kilka niezależnych źródeł światła. Oświetlenie główne stanowią zazwyczaj lampy sufitowe. Zgodnie z nazwą są one przytwierdzone do sufitu. Ich zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Oprócz lampy sufitowej w salonie powinno jednak znaleźć się jeszcze co najmniej jedno inne źródło światła.

To właśnie dlatego coraz częściej stawia się również na kinkiety. Jest to oświetlenie dodatkowe, które ze względu na specyfikę oferowanego światła buduje we wnętrzu klimat. Kinkiety najczęściej wiesza się parami, co jest także dobrym sposobem na wyeksponowanie jakiegoś elementu znajdującego się na ścianie, np. obrazu czy też lustra.

W salonie warto pomyśleć także o lampie podłogowej lub stołowej – albo nawet wprowadzić je obie. Jest to bowiem znakomite oświetlenie dekoracyjne, co w przypadku salonu jest mocno pożądane. W końcu miejsce to ma reprezentacyjny charakter. Ten rodzaj lamp tworzy w pomieszczeniu nastrój. Jednocześnie może okazać się bardzo funkcjonalny. Taką lampę możesz np. ustawić w pobliżu kanapy bądź fotela i wykorzystać podczas czytania.

Jak dobrać lampy do salonu?

Wiesz już, jakie lampy powinieneś wybrać do salonu. Wiedza ta nadal jest jednak niewystarczająca do zaplanowania oświetlenia w tym pomieszczeniu. Istotne znaczenie ma bowiem również model lampy. Jak go dobrać? W tym wypadku zwróć uwagę na kilka kwestii, w tym głównie:

  • wielkość pomieszczenia – na jej podstawie dobierz wielkość lampy. Nie powinna być ani zbyt duża, ani zbyt mała. W tym drugim przypadku zyskasz za mało światła. Za duża lampa z kolei przytłoczy wnętrze;
  • styl lampy – zastosowane oświetlenie nie może kłócić się z wnętrzem. Zadbaj więc o to, aby lampa pasowała do aranżacji salonu. Na rynku dostępnych jest wiele oryginalnych modeli, które mogą doskonale współgrać z resztą wystroju. Możesz też zdecydować się na model uniwersalny;
  • efekt, który chcesz uzyskać – zastanów się nad tym, czy światło ma być intensywne, czy też relaksujące. To wszystko można zaplanować, dobierając odpowiedni model lampy. Istotne mogą być nie tylko jej parametry, ale też np. rodzaj zastosowanego klosza.

Gdzie kupić lampy do salonu?

Czy wiesz o tym, że o atrakcyjności danej lampy decyduje nie tylko jej rodzaj i forma, ale też wykonanie? To właśnie dlatego kupując oświetlenie, warto korzystać ze sprawdzonych miejsc. Jednym z nich jest butik Ornali. Zerknij tutaj https://ornali.com/oswietlenie i sprawdź, jak wiele możesz zyskać, kupując właśnie w tym e-sklepie. Oferowane w nim oświetlenie odznacza się bardzo wysoką jakością. W rezultacie dopracowane zostało w każdym szczególe. To jednak nie wszystko. Są to przede wszystkim bardzo oryginalne i unikatowe produkty, które docenione zostaną zwłaszcza przez osoby poszukujące niestandardowych rozwiązań. Lampy w takiej formie z całą pewnością pięknie wzbogacą wnętrze Twojego salonu.