- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
Jak dobrać oświetlenie salonu
Pokój dzienny jest miejscem, gdzie spędzamy zazwyczaj bardzo dużo czasu. Zadbanie o jego wygląd i funkcjonalność jest więc bardzo ważne z punktu widzenia komfortu naszego życia. Jednym z najważniejszych elementów dobrze urządzonego salonu jest poprawnie dobrane oświetlenie. Jak się do tego zabrać?
Planowanie
Kupowanie “co nam wpadnie w oko” nie jest najmądrzejszym posunięciem. Oświetlenie pomieszczenia najlepiej zaplanować przed przystąpieniem do remontu. Wówczas będziemy mogli ukryć większość kabli, np. w ścianach lub pod grubym dywanem, a dobrze zaplanowana, spójna wizja dla wszystkich elementów przełoży się pozytywnie na wygląd pomieszczenia.
Główne oświetlenie
Gdy pijemy kawę, przyjmujemy gości czy też gramy z rodziną w planszówkę – jednym słowem, gdy korzystamy z naszego salonu zgodnie z głównym przeznaczeniem, powinien on być oświetlony równomiernie miękkim, rozproszonym, ciepłym światłem.
Najczęstszym rozwiązaniem, będzie lampa sufitowa. Powinna ona być wyposażona w pasujący do wystroju abażur, który rozproszy światło, aby nie raziło nas ono w oczy. Najlepiej, aby miała ona kilka żarówek, kontrolowanych dwoma przyciskami, aby ułatwić nam kontrolę nad jasnością, jaka w danej chwili panuje w pomieszczeniu. Główna lampa wisząca, powinna znajdować się na środku pomieszczenia, w przeciwnym razie nie zapewni ona pożądanego, równomiernego oświetlenia.
Innym, zyskującym obecnie na popularności, rozwiązaniem są LED-owe sufitowe oprawy halogenowe. Diody LED mogą cieszyć się złą sławą ze względu na stare modele oświetlenia, które dawały światło o bardzo “poszatkowanym” widmie, męczące dla oczu. Współcześnie jednak każdy producent oświetlenia ma w swojej ofercie produkty oparte o diody LED o bardzo zbliżonym do naturalnego widmie, które nie ustępują tradycyjnym żarówkom. Warto tu nadmienić, że jest to również bardziej energooszczędne, przyjazne dla środowiska i rachunku za prąd rozwiązanie.
Półcienie
Salon jest również miejscem, gdzie możemy oglądać telewizję, relaksować się pod kocykiem do dźwięków ulubionej muzyki, lub spędzić romantyczny wieczór z ukochaną osobą przy butelce wina. W takich sytuacjach nie życzylibyśmy sobie pełnego oświetlenia, ale i całkowita ciemność nie jest nam przecież na rękę. Dlatego poza głównym źródłem światła warto zadbać o to, byśmy mogli wytworzyć przyjemny półmrok.
Kilka lamp stołowych lub kinkietów dobrze zda egzamin w bardziej klasycznym wnętrzu – mogą one jednocześnie spełniać funkcję dekoracyjną, jeśli wybierzemy je odpowiednio do ogólnego wystroju pomieszczenia.
Innym, świetnym rozwiązaniem są taśmy LED. Pasują one swoim wyglądem do nowoczesnych wnętrz, a w tych bardziej klasycznych, łatwo je “ukryć”, np. za dekoracyjną, drewnianą listwą. Będą one ekologiczne i tanie w utrzymaniu, a także bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy jeden włącznik dla całej listwy, nie będziemy więc musieli chodzić od lampki do lampki, aby mieć lekko oświetlone całe pomieszczenie. Jest to duża zaleta zwłaszcza dla osób, które często wstają w nocy i chcą przejść przez salon (np. do toalety), nie potykając się o meble i nie budząc domowników.
Dodatkowe źródła światła
Osoby, które dużo czytają na kanapie, powinny zadbać o dodatkowe doświetlenie tej części salonu. Poprawi to nie tylko ich komfort w czasie lektury, ale także wpłynie pozytywnie na zdrowie ich oczu. Od stuleci wiadomo, że szlachetne zdrowie mamy tylko jedno i nie dowiemy się, jako smakuje, aż się zepsuje. Oszczędzanie na dodatkowej lampie do czytania jest więc niezbyt rozsądnym pomysłem. Powinniśmy wybrać lampę podłogową lub stołową, ewentualnie kinkiet na wysięgniku z jasną żarówką o ciepłym widmie i abażurem, który zapewni, że światło będzie padać w dół, na książkę lub gazetę, a nie czytającemu w oczy.
Dodatkowe, małe źródła światła, pomogą też zwrócić uwagę na niektóre elementy wystroju. Oprawiona w ramki kolekcja zdjęć z wyjątkowych podróży, portret przodka na ścianie, medal za wybitne osiągnięcie lub przekazywana z pokolenia na pokolenie, cenna pamiątka, zasługują na dodatkową ekspozycję. Mała lampka, taśma led, lub kinkiet ustawiony tak, aby podświetlić nasz skarb świetnie sprawdzi się w tej roli, a ten rodzaj dodatkowego oświetlenia pomoże również wytworzyć atmosferę luksusu we wnętrzu. W nowoczesnych salonach dobrze sprawdzi się podświetlenie od dołu, za to do tych bardziej klasycznie urządzonych, podświetlenie z góry będzie lepiej pasować.