Jak prawidłowo dopasować lampy sufitowe do mieszkania? Podpowiadamy

Wybranie odpowiedniego oświetlenia to jeden z najważniejszych etapów aranżacji wnętrza. Zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeniach najczęściej spotyka się lampy sufitowe. To praktyczne rozwiązanie, które doskonale dopełni wystrój niemal każdego pokoju. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią oprawę? Czytaj dalej i dowiedz się, jak dopasować ją do wnętrza, a także gdzie szukać najmodniejszych lamp sufitowych.

Wielkość lampy a gabaryty pomieszczenia

Aby oświetlenie było funkcjonalne, musi być dopasowane do pomieszczenia pod każdym względem – a szczególnie do jego wymiarów. To oznacza, że ilość punktów świetlnych w lampie sufitowej powinna być dobrana do wielkości pokoju. Przestronne wnętrza o wiele lepiej prezentują się w świetle emitowanym przez lampy 4- lub 5-punktowe, podczas gdy w mniejszych spokojnie wystarczy oprawa z 1, 2, lub 3 żarówkami. Kluczem do udanej aranżacji jest zachowanie odpowiedniego balansu. Pamiętaj o tym, że mniejsze lampy sufitowe możesz uzupełnić innymi, dekoracyjnymi źródłami światła, takimi jak kinkiety czy lampy stołowe. Zbyt rozłożysta lampa sufitowa w małym wnętrzu niepotrzebnie je przytłoczy. Za mała oprawa z kolei nie będzie praktyczna – światło nie dotrze we wszystkie zakamarki.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając lampy sufitowe?

Choć najważniejszym kryterium wyboru oświetlenia jest wielkość pomieszczenia, to nie bez znaczenia pozostaje także estetyka opraw. Nowoczesne lampy sufitowe występują obecnie w wielu różnorodnych wariantach, dzięki czemu dopasowanie odpowiedniego do stylu wykończenia pokoju nie jest trudne. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na to, by nowy nabytek uzupełniał pozostałe dekoracje i podkreślał wystrój wnętrza. Istnieje kilka prostych zasad, którymi rządzą się style w aranżacji. Przestronne, industrialne pokoje doskonale prezentują się np. w towarzystwie lamp sufitowych z widocznymi żarówkami. Świetnie sprawdzą się też designerskie żyrandole-pająki, które możesz stylizować na suficie tak, jak chcesz. W klasycznych wnętrzach dobrze wyglądają z kolei eleganckie abażury. Możliwości masz nieskończenie wiele!

Gdzie znajdziesz praktyczne lampy sufitowe?

Obecnie designerskie lampy sufitowe są znacznie łatwiej dostępne niż kiedyś. Czy wiesz, że ciekawe modele znajdziesz nawet online? Znany producent oświetlenia ROMIR oferuje w swoim e-sklepie wiele praktycznych lamp w najmodniejszych kolorach, które znakomicie uzupełnią Twoje dekoracje i sprawią, że aranżacja będzie wyróżniała się na tle innych. Wybierając nowe oprawy, upewnij się, że wykonano je z dobrej jakości surowców – to gwarancja solidności. Dzięki temu możesz mieć pewność, że lampa pozostanie z Tobą na długi czas.