Wybieramy lampę do salonu – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Planujesz zakup lampy do salonu, ale nie możesz podjąć ostatecznej decyzji? W dobie tak ogromnego bogactwa wyboru rzeczywiście można nieco zagubić się podczas przeglądania ofert sklepów z oświetleniem. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, żeby znaleźć odpowiedni model. Dowiedz się, czym kierować się podczas poszukiwań lampy do salonu.

Praktyczność oświetlenia

Jednym z priorytetów podczas wizyty w sklepie z lampami powinna być funkcjonalność wybranego produktu. Idealny model powinien zapewnić dostateczne oświetlenie pomieszczenia, zwłaszcza w strategicznych miejscach. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z niezbyt praktycznego, ale bardzo efektownego żyrandola. W takim przypadku warto po prostu zdecydować się na dodatkowe źródła światła, które rozwiążą problem z ciemnością w salonie.

W sklepie online Mariner Lampy nie brakuje lamp podłogowych, kinkietów na ścianę i lampek stołowych, dzięki którym można skutecznie doświetlić konkretne miejsca. Ponadto oświetlenie stojące lub biurkowe można w każdej chwili przenieść do innego pokoju bądź postawić w dowolnej części salonu. Dodatkowe lampy mogą przydać się zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem mogą również być modele z regulacją kąta padania światła.

Rozmiar lampy

Nie bez znaczenia jest również wielkość wybranego oświetlenia. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar samej lampy, ale także na długość ramion i przewodów. W niskim pomieszczeniu niekoniecznie sprawdzi się okazały żyrandol lub modna lampa z długimi przewodami. Znacznie lepszym pomysłem może natomiast okazać się minimalistyczny plafon, który jest jednym z najgorętszych i najbardziej praktycznych trendów ostatnich kilku lat.

Wielkość lampy powinna być zawsze proporcjonalna do rozmiaru salonu – w ten sposób można uniknąć aranżacyjnej wpadki. Niewielkie modele w przestronnym pomieszczeniu mogą niepotrzebnie podkreślić pustkę, z kolei ogromny żyrandol w małym salonie to gotowy przepis na zagracenie pokoju. Warto również zastanowić się, czy nisko zawieszona lampa nie będzie przeszkadzać lub nawet stwarzać zagrożenia dla domowników.

Styl pomieszczenia

Podczas zakupów z całą pewnością należy także zwrócić uwagę na styl, w którym został urządzony salon. Dla praktycznie każdego dekoratora wnętrz największym koszmarem jest nowoczesne pomieszczenie w minimalistycznym stylu skandynawskim połączone z ciężkimi, pełnymi przepychu lampami retro. Źle dobrane oświetlenie może zupełnie zrujnować niemal idealną aranżację, może też jednak podkreślić obecność konkretnego stylu.

W celu uzyskania stylistycznej harmonii wystarczy sięgnąć po lampy, które mają wspólne cechy z różnymi elementami wystroju salonu. Pod uwagę można wziąć np. kolor ścian, obicie sofy czy też surowce wykorzystane w dekoracjach. Drewniany klosz może okazać się strzałem w dziesiątkę w skandynawskim salonie, z kolei designerskie lampy metalowe ze sklepu Mariner Lampy idealnie pasują do stylu industrialnego.