Czy warto instalować w ogrodzie oświetlenie solarne? Poznaj zalety tego rozwiązania

Posiadanie własnego ogrodu jest przywilejem, który daje ogromne możliwości. To doskonałe miejsce do relaksu oraz spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podczas urządzania tej przestrzeni dużo uwagi należy poświęcić oświetleniu. Nieustannie poszukuje się ciekawych i ekonomicznych rozwiązań w tym obszarze. Okazuje się, że wybór coraz częściej pada na lampy solarne. Czy warto uwzględnić je w aranżacji ogrodu? Jakie zalety ma oświetlenie solarne? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Jak działa oświetlenie solarne?

Zasada działania lamp solarnych jest dość prosta – zasilane są za pomocą energii, jaką dostarcza słońce. Niezbędna jest do tego specjalna bateria z modułem słonecznym, dzięki któremu pochłonięte światło słoneczne przetwarzane jest w energię elektryczną. Następnie jest ona gromadzona w akumulatorze, by lampa mogła ją wyzwalać po zmroku. Wciąż rosnąca popularność oświetlenia solarnego sprawia, że mamy do wyboru wiele rodzajów lamp o przeróżnych właściwościach, dzięki czemu każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie.

Poznaj zalety lamp solarnych

Podczas planowania aranżacji oświetleniowej w ogrodzie największą trudnością, jaką napotykamy, jest konieczność doprowadzenia prądu. Oświetlenie solarne to rozwiązanie tego problemu – nie wymaga podłączenia do sieci. Ma również wiele innych zalet. Do najważniejszych zaliczamy:

energooszczędność – lampy solarne wykorzystują energię słoneczną, która jest całkowicie darmowa. Jedyny koszt, jaki ponosimy, to zakup oprawy;

łatwość montażu – atrakcyjne rozmieszczenie klasycznego oświetlenia, z którym zazwyczaj wiąże się okablowanie, nie jest prostym zadaniem i trzeba przyznać, że całość często nie wygląda estetycznie. Lampy solarne można umieścić wszędzie, bez konieczności doprowadzania przewodów do gniazd elektrycznych;

nieszablonowa estetyka – lampy solarne emitują przyjemne, nastrojowe światło, które podkreśla charakter ogrodu, a jednocześnie doskonale oświetla przestrzeń. Nie da się ukryć, że dostępne modele opraw są niezwykle estetyczne i same w sobie stanowią ciekawą ozdobę.

Jak wybrać oświetlenie solarne?

Oświetlenie w ogrodzie pełni funkcje praktyczne i dekoracyjne. Oznacza to, że wybierając lampy solarne, warto kierować się tym, w jaki sposób oświetlą przestrzeń i czy będą jej stylową ozdobą. Ciekawe rozwiązania proponuje np. e-sklep Newled – dostępne tam modele wyróżniają się oryginalnym designem i ponadprzeciętną jakością wykonania. Co więcej, oświetlenie solarne zainstalowane na zewnątrz musi posiadać odpowiedni współczynnik ochrony IP, czyli co najmniej IP44. Lampy zasilane światłem słonecznym – jeśli są odpowiednio dopasowane do miejsca, w którym chcemy je umieścić – prezentują się naprawdę doskonale.