- Jak urządzić nowoczesną kuchnię, która zachwyci swoją funkcjonalnością?
- Ekologiczne podejście w produkcji opakowań: Co oferują producenci?
- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
Terrarium dla żółwia wodnego
Jak zapewnić żółwiom wodnym dobre warunki do życia? Zdecydowanie musimy zapewnić żółwiom pobyt w wodzie i pobyt na lądzie, gdzie mogą wspiąć się i wygrzewać z wyciągniętymi kończynami. Zdecydowanie ważne jest, aby wszystko przestudiować z wyprzedzeniem lub skonsultować się z ekspertami.
Rozmiar terrarium
Przede wszystkim żółwiom powinniśmy kupić terrarium. Jeśli zdecydujesz się hodować jednego żółwia, z pewnością wystarczy terrarium o wymiarach 80x40x40 cm. Przy zakupie większej ilości konieczne jest posiadanie terrarium o wymiarach min. 120x40x40 cm. Jeśli kupisz młode żółwiki, musisz pamiętać, że urosną.
Dopóki żółwie są małe, można je trzymać w akwarium z rybami, ale konieczna jest w takim przypadku wyspa. Przejście do obszaru suchego (wyspy) powinno następować stopniowo. Na dno wysypujemy piasek lub drobny żwir.
Wyposażenie terrarium
Chociaż na to nie wygląda, żółw wytwarza dużą ilość zanieczyszczeń, dlatego bardzo ważna jest filtracja, aby woda nie wydzielała nieprzyjemnych zapachów i nie była brudna. Możemy użyć zarówno filtrów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które oszczędzają nam miejsce w terrarium.
Ponadto będziemy potrzebować grzałki do akwarium, która zapewni nam optymalną temperaturę, czyli około 32ºC. Źródłem ciepła jest tutaj zwykle żarówka grzewcza.
Inne wyposażenie techniczne obejmuje oświetlenie terrarium, które powinniśmy umieścić w oprawie oświetleniowej, aby zapobiec ucieczce promieni świetlnych poza terrarium. Długość czasu świecenia to około 10 godzin dziennie (możemy zastosować timer).
Aby dostarczyć do terrarium niezbędne promieniowanie UVB, używamy żarówek UVB lub UVA. Promieniowanie pomaga żółwiom wchłaniać wapń i fosfor.
Pokarm dla żółwi
Żółwie wodne potrzebują bardzo zróżnicowanej diety. Młody żółw musi być karmiony wołowiną lub kurczakiem (wieprzowina mu nie odpowiada ze względu na dużą zawartość tłuszczu). W przeciwieństwie do dorosłego żółwia, który musi być karmiony tylko 3 razy w tygodniu, młody żółw musi być karmiony codziennie. Trzeba też wziąć pod uwagę wiek żółwia, ponieważ im starszy żółw, tym bardziej skłania się ku diecie roślinnej. W sklepach zoologicznych sprzedawane są specjalne granulaty dla żółwi wodnych. Dla prawidłowego wzrostu tych zwierząt powinniśmy również zapewnić niezbędny zapas witamin i minerałów.
Woda w terrarium
Na koniec powinniśmy dowiedzieć się, jaką wodę mamy w naszym kranie, ponieważ zbyt miękka woda odwapnia żółwie i powoduje problemy zdrowotne, dlatego musimy zapewnić wystarczające zaopatrzenie w minerały w zbyt miękkiej wodzie.