Jak rozjaśnić wnętrze mieszkania?

Dostęp naturalnego światła jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również przytulność i jasność wnętrz. Dzięki dostępowi do światła naturalnego mamy więcej energii i chęci do działania. Ponadto nasz wzrok również się nie męczy. Dostęp do światła naturalnego pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

Więcej naturalnego światła, mniej zużycia prądu

Z roku na rok ceny energii elektrycznej rosną. Ponieważ sztuczne światło potrzebne jest nam po zmroku, warto tak zaplanować pomieszczenia w swoim mieszkaniu, aby w dzień były jak najbardziej jasne. Wtedy nie trzeba również w dzień korzystać z lamp i doświetlenia, nawet w pochmurny dzień, co jest z korzyścią dla środowiska naturalnego. Zatem w mieszkaniach trzeba stosować duże przeszklenia. Małe okna, małe pomieszczenia oraz widok za oknem na inne budynki sprawia, że światła naturalnego jest zbyt mało. Dlatego należy stosować większe okna, o ile to możliwe, a także inne triki, które rozjaśniają wnętrze.

Sposoby na rozjaśnienie wnętrza bez użycia dodatkowych lamp

Poza większymi oknami, warto wybrać lustra. Jak wiadomo odbijają one światło i jeśli są odpowiednio ulokowane mogą dać dobry efekt rozjaśnienia, a przy okazji optycznego powiększenia wnętrza. Poza standardowymi szklanymi zwierciadłami, można wykorzystywać te wykonane z akrylu, które są nie tylko rozjaśniają wnętrze, ale są świetnym elementem dekoracyjnym. Dodatkowo są samoprzylepne, zatem można stosować je na wszystkich ścianach, nawet tych, gdzie poprowadzone są przewody elektryczne, gdyż nie ma konieczności wiercenia w ścianach. Lustra akrylowe mogą mieć trapezowe czy też sześcienne kształty. Oczywiście lustra to nie jedyny sposób rozjaśnienia za pomocą szkła, gdyż wewnątrz większego salonu czy jadalni można zastosować drzwi wewnętrzne ze szklanym wypełnieniem, które dzielą pomieszczenie na dwie strefy. Mogą to być zarówno drzwi pełne i klasycznie otwierane, jak i składające się ze szklanych kasetonów i dodatkowo przesuwne. Drzwi zewnętrzne prowadzące do danego pomieszczenia również mogą być wykonane ze szkła. Sprawdzi się również szkło lacobel z nadrukiem, gdyż ono również daje efekt “lśnienia”. W przypadku mieszkania położonego na najwyższym piętrze, a także na najwyższym piętrze domu mieszkalnego można zastosować świetliki dachowe. Oczywiście w każdym przypadku takie rozwiązanie musi być uwzględnione w projekcie budynku. Światło naturalne bezpośrednio wpada do wnętrza od góry i w ciągu dnia można odczuć dużą różnicę. Takie elementy sprawiają, że nie trzeba korzystać z dodatkowych lamp w pomieszczeniu, by rozjaśnić wnętrze.

Inne elementy rozjaśniające wnętrze, do których warto dobrać dodatkowe źródła światła

Oczywiście nie tylko przeszklenia poprawiają jasność i przestronność pomieszczeń w mieszkaniu. Prostym trikiem jest zastosowanie ścian w odcieniach bieli, jasnej szarości czy innych barw pastelowych. Zbyt ciemne kolory ścian mogą przytłaczać wnętrze i sprawiają, że nawet przy świetle dziennym wydaje się ciemniej. Meble również najlepiej wybrać w jasnych kolorach, a także pamiętać o ich odpowiednim ustawieniu. Lekkości aranżacji mogą dodać te posadowione na nóżkach. Oczywiście także podłogi powinny być jasne. Można zdecydować się na jasne odcienie drewna albo materiału drewnopodobnego czy gresu podłogowego. Tutaj też najlepszym wyborem będzie biały i jasnoszary. W przypadku ciemnej bardziej praktycznej podłogi, warto zastosować jasne dywany, które także dodają więcej światła do wnętrza. Efekt rozjaśnienia mogą dać również zasłony powieszone przy oknach. Warto wiedzieć, że długie i transparentne dodatkowo powiększą wnętrze pokoju. Taki zabieg sprawia, że także okno wydaje się większe, a do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła. Można także całkowicie zrezygnować z zasłon, a taki zabieg jest odpowiedni, gdy przeszklenia zajmują niemal całą wysokość ściany. Oczywiście mimo takich zabiegów, gdy światła naturalnego jest niewiele, to też wiele się nie wskóra. Dlatego trzeba stosować jeszcze dodatkowe punkty świetlne. Oczywiście dla energooszczędności trzeba wybrać źródła światła LED, zarówno do lampy stojącej podświetlającej kąt pomieszczenia, sufitu podwieszanego rozświetlającego daną strefę, lampek nablatowych, jak i w przypadku podświetlenia szklanych półek. W ostatnim przypadku stosujemy taśmy LED.

Mniej dekoracji i minimalistyczny wystrój także może sprawić, że we wnętrzu jest jaśniej. Zatem nie można wstawiać zbyt wielu mebli do małych pomieszczeń. Bardziej przestronne wnętrza zawsze wydają się jaśniejsze. Sposobem na rozświetlenie wnętrza jest również stosowanie kontrastów, przy czym trzeba pamiętać, że wykańczając pokój na biało i wybierając czarne meble należy zdecydować się na jaśniejsze wstawki, a także przeszklenia. Niewątpliwie sposobów na rozjaśnienie wnętrza mieszkania jest bardzo wiele. Ważne by było jak najlepiej zaprojektowane pod względem ilości i wielkości otworów okiennych i drzwiowych, bo nic tak nie rozświetla wnętrza, jak światło naturalne.