Co warto wiedzieć przed malowaniem metalowych powierzchni?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania ma kluczowe znaczenie w kwestii trwałości i estetyki powstałej powłoki. Dobrej jakości farba antykorozyjna to nie wszystko. Materiał, który pokryjemy emalią, powinien zostać dokładnie oczyszczony oraz zagruntowany sprawdzonym podkładem. Jeśli pominiemy prace przygotowawcze, farba szybko straci swój doskonały wygląd, zacznie się łuszczyć i odpadać. Podpowiadamy jakie działania warto przeprowadzić przed pomalowaniem metalowej powierzchni.

Dokładne czyszczenie

Przed pomalowaniem powierzchnie metalowe muszą być wolne od brudu, tłuszczu, starej farby i rdzy. Do ich oczyszczenia można wykorzystać papier ścierny lub drucianą szczotkę. Za pomocą tego wyposażenia na samym początku usuwamy wszystkie ogniska korozji. Rdza wpływa m.in. na przyczepność farby, dlatego ważne jest, aby jak najdokładniej usunąć jej ślady.

Jeśli dany materiał był już malowany, sprawdzamy przyczepność poprzedniej powłoki. Podczas nakładania nowej farby antykorozyjnej do metalu, luźna lub odpadająca stara emalia musi zostać całkowicie usunięta. Ręczne szczotkowanie, skrobanie lub piaskowanie to kilka z najskuteczniejszych metod usuwania starych powłok. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by nie wypolerować zbyt mocno powierzchni – może to prowadzić do potencjalnych problemów z przyczepnością nowej farby. Gdy usunięta zostanie rdza oraz stara powłoka, w kolejnym etapie warto pozbyć się brudu i tłuszczu. Można wykorzystać do tego łagodny detergent, który skutecznie zmyje nawet bardzo stare zanieczyszczenia.

Odpowiedni podkład

Gruntowanie jest jedną z najważniejszych czynności przed nałożeniem farby antykorozyjnej do metalu. Podkład nie powinien być zrobiony na bazie wody – najlepszym wyborem będą specjalne podkłady antykorozyjne lub podkłady na bazie tlenku żelaza. Gruntowanie warto przeprowadzić zaraz po oczyszczeniu powierzchni. Dzięki temu można uniknąć nagromadzenia drobinek kurzu lub pyłków, wpływających na estetykę pomalowanego materiału.

Najlepsza farba antykorozyjna

Ostatnim krokiem przed malowaniem metalowych powierzchni jest wybór wysokiej jakości farby antykorozyjnej. Produkt ten powinien cechować się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne, znakomitą przyczepnością do podłoża oraz szybkim schnięciem. Idealnie, jeśli jest również bardzo wydajny. Stawiając na wysokiej klasy antykorozyjne emalie do metalu można zagwarantować sobie wieloletnią trwałość danej powłoki i znakomite walory estetyczne pomalowanej powierzchni.