- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
Świetlna aranżacja pokoju.
Salon musi być funkcjonalny. Ciemny pokój, bez odpowiedniego oświetlenia nie wspiera użytkownika. A przecież to najważniejsze miejsce w całym domu. Tu się relaksujemy, przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną. W czasie pandemii salon stał się centrum dowodzenia, w którym spędzaliśmy najwięcej czasu. W nim obywały się lekcje online, wykonywaliśmy zawodowe projekty, jedliśmy i odpoczywaliśmy. Pokój dzienny, który powinien dobrze spełniać swoje funkcje, to przede wszystkim pomieszczenie dobrze oświetlone. Jak zaprojektować takie wnętrze pod kątem oświetlenia? Jakie dobrać reflektory? Żarówki LED G4 , czy halogenowe 702 LM? W jakim miejscu je najlepiej umieścić?
Planowanie oświetlenia w salonie.
Wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie. Musi być ono odpowiednio zaaranżowane do sytuacji. Najlepiej jest zastosować kilka punktów świetlnych, które odpowiednio skierowane na poszczególne stanowisko, dostarczą jasność i barwę. Zakłada się, że w salonie powinno być górne, światło ogólne , które stanowi żyrandol lub plafon. Mogą to być również lampy sufitowe. Światło dekoracyjne , które jest uzupełnieniem tego ogólnego i stanowi barwną oprawę, kreującą przytulny nastrój. W salonie pracujemy, więc warto też zamontować światła zadaniowe , robocze, które służą do czytania lub podkreślania rzeźb, mebli i obrazów. Unikajmy mocnych i ostrych źródeł świecenia, wybierajmy światło rozproszone.
Dlaczego warto mieć dobre światło w pokoju?
Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. W miesiącach jesiennych i zimowych doświetlajmy pomieszczenia. Zredukujemy w ten sposób ryzyko chandry i depresji. Światło dodaje nam energii, nie niszczy wzroku, reguluje wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników w mózgu. Wpływa na wydzielanie się witaminy D i poprawia działanie naszego zegara biologicznego.
Nowoczesny salon, czyli kreowanie wnętrza światłem ledowym.
Oświetlenie LED za pomocą wiązki światła i barwy modeluje i uwypukla wszystkie ważne dodatki salonu, które „giną” w ciemnych zakamarkach. Akcentują elementy architektoniczne, tworząc wyjątkowe wnętrza. Ledy charakteryzują się dużą plastycznością i dają nieograniczone możliwości. Pełnią dwie ważne funkcje: dekoracyjną i oszczędnościową.
Dekorowanie. Podświetlamy obrazy, rzeźby, karnisze, lustra, meble, a także tworzymy światłem dekoracyjne wzory. Światło ledowe fantastycznie eksponuje cegłę i faktury kamienne. Powiększa optycznie przestrzeń, zwłaszcza jeśli nakreślimy z niego proste linie, w formie pasów.
Oszczędzanie. Ten rodzaj oświetlenia jest energooszczędny. Ledy święcą dobrze i tanio. Żarówki LED G4 pobierają nawet o 90% mniej energii, od tradycyjnych oświetleń halogenowych. Ponadto utrzymują podobną moc świecenia i wysoką jakość światła. Szeroką ofertę takich żarówek można znaleźć tu: https://e-domus.com.pl/1454-zarowki-led-g4.
Barwa światła, a nastrój wnętrza.
W budowaniu miłej i przyjaznej atmosfery warto eksperymentować z oświetleniem. Współczesne lamy są sterowane pilotem i mają wiele odcieni światła, które możemy sami odpowiednio dobierać. Łagodne, pastelowe odcienie światła sprawdzą się o poranku. Odcienie niebieskiego i fioletu wyciszą nas wieczorem, po całym dniu ciężkiej pracy. Kiedy w okna zaglądają nam szare, jesienne wieczory warto pomieszczenie ocieplić światłem żółtym. Współczynnik oddawania barw jest tu również istotny. Jeśli podświetlamy dzieła sztuki, to potrzebujemy wysokiego wskaźnika oddawania barw Ra/CRI. Wtedy wszystkie przedmioty zaprezentują się nam w naturalnych, nieprzekłamanych barwach. Wskaźnik ten liczony od 1 do 100. Jeśli pracujemy, warto by miał on poziom około 80, a wszędzie tam, gdzie oryginalna prezentacja kolorów jest istotna, powinien wynosić powyżej 90.
„Światło rozpromienia wszystko wokół”.
Oświetlenie może być przysłowiową „wisienką na torcie” w aranżacji całego salonu. Zanim go ostatecznie urządzimy, zaplanujmy rozmieszczenie lamp, żyrandoli i kinkietów. Listwy Led, żarówki Led G4 , możesz zastosować wszędzie. I w podwieszanym suficie i w listwach podłogowych. Wnęki, półki, meble o zmierzchu najlepiej prezentują się w świetle. Warto o tym pamiętać. Światło to biżuteria dla wnętrza, nie tylko dopełnia wystrój, ale często wręcz go buduje.