Jak wybrać lampy do domu?

Dekorowanie domu lub mieszkania jest ekscytującym przeżyciem, ale może też być wielkim wyzwaniem. Wszystko przez szereg decyzji do podjęcia: od stylu, koloru i ceny, a przecież trzeba wybrać jeszcze meble i oświetlenie. Wybór lampy to ważny krok w tworzeniu pięknego i przyjaznego domu. Ale jakie lampy kupić, kiedy jest tak wiele opcji do wyboru? Światło odgrywa kluczową rolę, nadaje charakteru wszystkim wnętrzom.

Forma i funkcja lampy

Jednym ze sposobów na usprawnienie wyboru jest określenie funkcji i formy lampy. Jakiego oświetlenia potrzebujesz? Czy ma to być lampa stojąca na podłodze, na stole czy może montowana do ściany? Czy zamierzasz używać go tylko w pomieszczeniach, czy też będziesz musiał wziąć pod uwagę lampy zewnętrzne odporna na zmienne warunki atmosferyczne? Kiedy poznasz odpowiedzi na te pytania, wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Jakie są źródła światła?

Można wyróżnić pięć podstawowych rodzajów oświetlenia:

  • Oświetlenie naturalne – to światło, które naturalnie występuje w ciągu dnia. Może mieć pozytywny wpływ na naszą psychikę i emocje, poprawiając nastawienie i redukując stres.

  • Oświetlenie otoczenia – ta forma oświetlenia jest często określana jako „oświetlenie ogólne” i ma na celu zapewnienie jednolitego źródła światła w pomieszczeniu. Takie oświetlenie otoczenia to często oprawy sufitowe lub kinkiety, ale mogą to być również lampy przenośne lub nowoczesne lampy natynkowe.

  • Oświetlenie zadaniowe – ten rodzaj oświetlenia można traktować jako oświetlenie specyficzne dla wykonywania określonej czynności, np. czytanie w salonie, praca w domowym biurze lub przygotowywanie jedzenia na blacie kuchennym, które zyskuje na dodatkowym oświetleniu.

  • Oświetlenie ogniskowe (akcentujące) – tworzy atmosferę lub służy do zwrócenia uwagi na konkretny obiekt, aspekt architektury lub elementu w domu, np. zabytkową rzeźbę czy inne dzieło sztuki. Niektóre oświetlenie akcentujące precyzyjnie skupia światło na tym, co chcesz wizualnie uczcić w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Inne akcenty świetlne nadają nastrój i ton ciepłymi lub chłodnymi kolorami, w zależności od atmosfery, którą chcesz stworzyć.

  • Oświetlenie dekoracyjne – sklep internetowy z lampami jest prawdziwą kopalnią oświetlenia do celów estetycznych. Ozdobne oświetlenie przyciągające wzrok i odzwierciedla osobisty styl każdego wnętrza. Takie oświetlenie zazwyczaj nie emituje światła dobrze, ale po prostu w niewielkim stopniu zwiększa ogólne oświetlenie i nadaje wyjątkowy, nastrojowy a czasami nawet intymny charakter pomieszczeń.