Zewnętrzne oświetlenie domu i ogrodu – jakie wybrać i jak rozmieścić lampy?

Kiedy budujemy dom najbardziej skupiamy się na tym, aby tak urządzić wnętrze, żeby było nie tylko estetyczne i komfortowe, ale także funkcjonalne. Bardzo często w tym celu korzystamy z usług architektów wnętrz, oglądamy różnego rodzaju filmy na YouTubie lub przeglądamy katalogi o tematyce wnętrzarskiej. A co z domem od tej zewnętrznej strony? Pomijając kwestie związane z elewacją budynku, które są bardzo ważne trzeba także pomyśleć o tym jakie oświetlenie zewnętrzne zainstalować, aby stworzyć niepowtarzalny wieczorny klimat. Poniżej kilka propozycji, które na pewno przypadną do gustu inwestorom.

Rodzaje oświetlenie zewnętrznego

Szukając najlepszego podświetlenia budynku i ogrodu nie można zapomnieć o bramie wjazdowej, furtce, czy całym podjeździe. Projektując układ oświetlenia zewnętrznego trzeba wziąć pod uwagę to, że punkty świetle muszą znaleźć się w tych miejscach, w których występują nierówności terenu, schody, różne zakamarki, skarpy i zbocza. Najlepiej zająć się tym już na etapie opracowywania projektu zagospodarowania działki. Na rynku istnieje duży wybór zewnętrznych lamp, ale szczególną uwagę warto zwrócić na sklep Edinos, który w swojej ofercie posiada bogatą gamę produktów dedykowanych do zewnętrznego oświetlenia domu i ogrodu:

  • kinkiety – idealne przy furtkach, drzwiach wejściowych, bramie, a nawet na elewacji altany, domu czy innego budynku gospodarczego. Dobrze sprawdzą się na słupach ogrodzenia;

  • latarnie ogrodowe – ten rodzaj oświetlenia zewnętrznego najczęściej umieszcza się przy ścieżkach, podjazdach i chodnikach. Doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach, w których trzeba oświetlić sporą część trawnika lub rabaty;

  • lampy elewacyjne – dają ciekawy efekt podkreślający bryłę budynku;

  • reflektory – z reguły montuje się je przy budynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ustawić je na trawniku lub w innym miejscu na gruncie;

  • oprawy najazdowe – idealny rodzaj oświetlenia zewnętrznego, który sprawdzi się na podjeździe lub tarasie. Ich największą zaletą jest odporność nie tylko na uszkodzenia, ale także na wodę i nacisk. Dzięki solidnemu wykonaniu bez obaw można po nich chodzić a nawet jeździć, dlatego są montowane głównie w kostce brukowej.

Dlaczego warto zamontować zewnętrzne oświetlenie Edinos?

Temat oświetlenia zewnętrznego bardzo często jest traktowany po macoszemu i nie poświęca mu się większej uwagi. To duży błąd! Warto o nie zadbać, ponieważ odpowiedni dobór lamp czy kinkietów zewnętrznych będzie pełnił funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną – pozwoli odnaleźć w ciemności drogę do domu. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne Edinos zapewni mnóstwo korzyści.

Oświetlenie zewnętrzne, zarówno domu, jak i ogrodu, które będzie dobrze dobrane przede wszystkim pięknie podkreśli ich wygląd, a także wyeksponuje liczne atuty bryły budynku i poszczególne elementy aranżacji ogrodu, w tym drzewek, krzewów lub oczek wodnych. Nowoczesne lampy, zewnętrzne kinkiety, oprawy czy latarnie ogrodowe nie tylko dodają charakteru, ale ułatwiają poruszanie się po zmroku, a jeśli będą dobrze dobrane to dodatkowo podkreślą styl domu i ogrodu, stanowiąc ich niepowtarzalną ozdobę.