Oświetlenie LED w przestrzeni miejskiej – oświetlenie uliczne

Chyba każdy może się zgodzić ze stwierdzeniem, iż oświetlenie w tych czasach odgrywa niesamowicie ważną rolę. Bez niego już nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Pomaga w pracy, w podróżach lub w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jednak dobre oświetlenie, nie ma jedynie wpływu na funkcjonowanie konkretnych jednostek, lecz całej, ogromnej społeczności ludzi, w szczególności tych, żyjących w dużych ośrodkach miejskich.

Miasto nigdy nie śpi

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w przestrzeni miejskiej. Rzeczą, która jako pierwsza rzuca się w oczy, są oczywiście walory wizualne. Dobrze dobrane światła podkreślają atrakcyjność danego miejsca, mogą sprawić, że na pierwszy plan wysuwają się niektóre budowle, rzeźby lub inne dzieła architektoniczne. Oświetlenie nadaje miastom romantyzmu, wydobywa z nich piękno i podkreśla nocne życie. Jednak sama estetyka to nie wszystko, odpowiednio dobrane oświetlenie to także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. W kategorii bezpieczeństwa można wyróżnić dwie jego elementarne formy – bezpieczeństwo w komunikacji i bezpieczeństwo osobiste. Pierwsze to takie, kiedy piesi i kierowcy czują się bezpiecznie ze względu na dobrze oświetlone chodniki, ulice, a także przejścia. Światło podnosi poziom widoczności, tym samym zmniejszając ryzyko wypadków. Drugie gwarantuje wewnętrzny spokój i komfort, nikt przecież nie czerpie przyjemności z poruszania się w ciemnych, często przerażających przestrzeniach. Jednak oświetlenie uliczne nie jest tak prostą sprawą jakby się mogło wydawać, zwłaszcza dla władz i budżetu miasta. Odpowiednie działanie, trwałość i niezawodność – to wymogi jakie stoją przed miejskim oświetleniem. Aby to osiągnąć, jeszcze jakiś czas temu trzeba było wydawać ogromne sumy pieniędzy, a i tak efekt często nie był zadowalający. Na szczęście coraz więcej miast decyduje się na rozwiązanie nowoczesne, atrakcyjne cenowo i o wiele wydajniejsze, a jest nim oświetlenie LED.

Lampy uliczne LED – to się opłaca!

Technologia LED w ostatnim czasie zyskuje ogromną popularność i jest tematem zainteresowania wielu branż. Nie ma się co dziwić. Tradycyjne oświetlenie pochłania bardzo duże ilości energii, a do tego jest nieekologiczne. Dlatego właśnie zaczęto szukać dobrej alternatywy, która całkowicie odmieni rynek oświetlenia. Gdy odkryto jak wydajne i energooszczędne jest oświetlenie LED, postanowiono stosować je na szerszą skalę, między innymi w szkołach, biurach, fabrykach, a także jako oświetlanie przestrzeni publicznych wielu miast. Lampy LED można spotkać na dworcach kolejowych, na ulicach, wiaduktach, mostach i w parkach. Samorządy, które zainwestowały w to rozwiązanie bardzo szybko zaczęły zauważać pierwsze efekty, natomiast po czasie koszt poniesiony na zakup oświetlenia LED sam zaczął się zwracać.

Oświetlenie LED w przestrzeni miejskiej

W przeciwieństwie do oświetlenia żarowego, neonowego i lamp sodowych, które charakteryzują się bardzo krótką żywotnością, diody LED są bardzo wydajne i długotrwałe. Ta technologia gwarantuje nawet do 50 000 godzin pracy, nie mają na nią wpływu szkodliwe warunki atmosferyczne, a także diody nie przepalają się tak łatwo jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Ogromną zaletą jest także ekologiczna strona stosowania oświetlenia LED. Ze względu na to, że charakteryzuje się ono długą żywotnością, nie powoduje regularnego produkowania dodatkowych odpadów. Do tego w tworzeniu lamp nie stosuje się żadnych szkodliwych i niebezpiecznych substancji mających negatywny wpływ na środowisku, więc ich utylizacja jest bardzo prosta i o wiele bezpieczniejsza dla przyrody. Porfesjonalne oświetlenie uliczne led mozna znaleźć na stronie: https://www.slimled.pl/uliczna.html.