Konserwacja instalacji elektrycznej w praktyce

Instalacje elektryczne, jak wszystkie inne skomplikowane systemy wymagają nie tylko prawidłowej obsługi, ale także profesjonalnej i przeprowadzonej zgodnie z obowiązującymi zasadami konserwacji. Dzięki temu dana instalacja jest bezpieczna i sprawna. Istnieje cała lista wytycznych, według których należy przeprowadzać taki proces, ich znajomość jest niezbędna i wymagana prawem od osób uprawnionych do wykonywania tego rodzaju prac. Tylko dobry elektryk jest w stanie fachowo ocenić aktualny stan poszczególnych elementów instalacji oraz zalecić odpowiednie czynności konserwacyjne

Żelazne zasady postępowania

Przede wszystkim jakakolwiek konserwacja instalacji elektrycznej powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie przez profesjonalistów. Konieczne będzie posiadanie aktualnych uprawnień elektrycznych grupy pierwszej E1 w tym jeżeli będą wykonywane pomiary elektryczne dodatkowych uprawnień do wykonywania prac kontrolno pomiarowych.Tylko w ten sposób mamy gwarancję, że zostanie to wykonane prawidłowo, a także, że po zakończeniu prac nie pojawi się żadne ryzyko dla naszego zdrowia i życia. W przypadku zauważenia nieprawidłowości należy zlecić usuwanie awarii elektrycznych oraz wyeliminować ich przyczynę, a uszkodzone elementy zastąpić nowymi, w stu procentach sprawnymi.

Urządzenia, które podłączone są do instalacji elektrycznej, powinny być używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Należy także dbać o to by łączna moc podłączonych sprzętów, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka nie przekraczała wartości mocy przyłączeniowej, np. płyty indukcyjne wymagają specjalnego zasilania, tzw. siły. Kategorycznie nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o zwiększaniu wartości zainstalowanego w obwodzie bezpiecznika. Jest to często spotykane działanie w sytuacji wyłączania się bezpieczników przy nadmiernym obciążeniu. Zalecane jest również wyłączanie nieużywanych odbiorników, także tych w trybie czuwania. Urządzenia, w szczególności te z niższej półki potrafią być przyczynkiem pożarów, które powstają w skutek wewnętrznego zwarcia i samozapłonu wadliwego sprzętu.

pogotowie elektryczne Wrocław

Komu zaufać

Niektóre z tych czynności możemy wykonać sami, jednak najlepiej jest wezwać profesjonalistę, tylko on jest w stanie ocenić faktyczny stan instalacji. Dobry elektryk – godny zaufania fachowiec jest gwarantem bezpiecznego i prawidłowego wykonania ewentualnych napraw. Takie usługi elektryczne we Wrocławiu można zamówić korzystając z doświadczenia sprawdzonego elektryka.

Wezwania realizowane są przez całą dobę, a wachlarz usług jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno drobne naprawy, jak i kompleksowe modernizacje całej instalacji czy też całodobowe pogotowie elektryczne Wrocław. Klienci obsługiwani są przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem i znajomością lokalnej infrastruktury.