Jakie lampy ogrodowe wybrać i jak je zamontować?

Montaż oświetlenia ogrodowego można zlecić firmie, która się tym zajmuje, ale nie trzeba. Warto jednak wiedzieć, że projektowanie oświetlenia ogrodu najlepiej zacząć jeszcze przed założeniem ogrodu. Jeśli szukasz inspiracji, jakie lampy ogrodowe wybrać i jak je zamontować, to zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki masz ogród, ponieważ powinno się dobierać lampy ogrodowe do jego stylu. Jednak jest kilka ogólnych zasad, które mogą pomóc Ci dobrać lampy ogrodowe. Doradcy ze sklepu Światło i Styl przypominają, iż warto wiedzieć, że:

  • oświetlenie montujemy wzdłuż ścieżek i podjazdu, a także na bramie, przy garażu, na tarasie, przy wejściu do domu oraz przy altanie ogrodowej.
  • Oświetlenie ogrodu nie powinno ani oślepiać, ani zakłócać spokojnego snu.
  • Im dłuższa ścieżka, tym wyższe lampy możemy dobrać, tak by nie zakłócać proporcji.
  • Lampy ogrodowe powinny mieć klasę szczelności minimum IP44 a w okolicy oczek wodnych IP65.

Jak zamontować lampy ogrodowe?

Montaż lamp ogrodowych, najlepiej rozpocząć przed założeniem ogrodu. Już w trakcie jego planowania powinno się uwzględnić projekt iluminacji, tak aby rozplanować też rozkład przewodów. Wtedy też podczas przekopywania ogrodu pod rośliny możemy od razu wkopać wszelkie okablowanie, które powinno iść w liniach prostych. Jak zamontować lampy ogrodowe? Wszystko zależy od instrukcji danej lampy. Większość z nich montuje się na kołki rozporowe wkręcane w ścianę (kinkiety) lub w kostkę brukową. Można także użyć gotowych fundamentów betonowych. Lampy solarne posiadają natomiast często szpikulce do wbicia w dowolnym miejscu.

Co ile metrów lampy ogrodowe?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, co ile metrów zamontować lampy ogrodowe. Przyjmuje się, że powinny one być ustawione tak, aby promień światła przylegał do następnego (by nie powstawały zaciemnienia). Ogólna zasada mówi, że nie szerzej niż co 1,5 metra.

Jak podłączyć lampy ogrodowe?

Przed przystąpieniem do pracy warto wiedzieć jak podłączyć lampy ogrodowe. Najpierw należy skompletować odpowiedni sprzęt, taki jak: wkrętarkę z zestawem wierteł, szpadel oraz śrubokręt. A także:

  • Lampy
  • Rozdzielnicę z wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi (dla każdego obwodu),
  • Wyłącznik różnicowoprądowy 30mA (jako zabezpieczenie przed porażeniem),
  • Transformator,
  • Przewody o przekroju minimalnym 1,5mm2 – 2,5mm2 z odpornością izolacyjną 1kW. Przy zasilaniu bezpośrednim wyposażony w 3 żyły, jeśli natomiast ma mieć zarządzanie centralne – 5-żyłowy.
  • Opcjonalnie: czujniki czasowe, zmierzchowe, ruchu.

Następnie podczas prowadzenia przewodów wyznaczamy miejsca, w których będziemy montować lampy. A te montujemy według instrukcji dołączonej do opakowania. Nie można napisać jednej ogólnej instrukcji, ponieważ każda lampa posiada inny schemat montażu przewodów.

Jak podłączyć lampy ogrodowe szeregowo?

Dużo osób szuka informacji jak podłączyć lampy ogrodowe szeregowo. Jednak takie podłączenie będzie w przypadku lamp ogrodowych nieskuteczne. Będą one świecić słabiej, a w przypadku przepalenia się jednej żarówki (lub innej awarii) padnie całe oświetlenie. Dlatego też, jak podkreślają doradcy ŚwiatłoiStyl, lampy ogrodowe należy podłączyć równolegle.

Jak działają ogrodowe lampy solarne?

O tym, jak działają ogrodowe lampy solarne, nie trzeba pisać dużo. Każda z nich wyposażona jest w ogniwo fotowoltaiczne, które zamienia promienie słoneczne w energię elektryczną, która jest magazynowana w podłączonym do niego akumulatorze. Dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchowemu lampa zapala się sama, kiedy na zewnątrz robi się ciemno. W dzień, kiedy jest mniej słońca, lampy również się naładują, ale w mniejszym stopniu. Wtedy też czas świecenia będzie krótszy. Więcej informacji o lampach ogrodowych znajdziesz na swiatloistyl.pl.