Jak wybrać i gdzie ustawić lampy stołowe i podłogowe?

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza. Nie tylko zapewnia odpowiednią ilość światła, ale również w pewnym stopniu stanowi o charakterze całego wystroju. Oprócz oświetlenia głównego, w wielu domach można spotkać się z oświetleniem uzupełniającym, które służy np. do pracy, nauki czy do czytania. W tej roli doskonale spisują się lampy stołowe oraz podłogowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przeczytaj nasz krótki poradnik!

 

Lampy stołowe i podłogowe – do czego się przydadzą?

Podczas pracy przy biurku lub wieczornego czytania niezbędne jest dobre światło, które zapewni odpowiednią widoczność i zredukuje zmęczenie oczu. To właśnie w tym celu najczęściej używane są lampy podłogowe oraz lampy stołowe. Znajdują one praktyczne zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu w całym domu. Służą jako oświetlenie dodatkowe w salonie, pokoju dziecka, sypialni oraz w gabinecie.

Jak wybrać lampy podłogowe i stołowe?

 

Przy wyborze odpowiednich lamp, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, lampa stołowa powinna być dopasowana do stylu oraz wielkości pomieszczenia. Dla przykładu, duża lampa ustawiona na małym stoliku w niewielkim gabinecie przytłoczy i optycznie pomniejszy pomieszczenie. Na ograniczonej przestrzeni zdecydowanie korzystniej zaprezentują się małe lampy stołowe o zgrabnej formie.

Nie bez znaczenia jest wystrój całego pomieszczenia. Do nowoczesnego wnętrza najlepiej dopasują się lampy stołowe i podłogowe o prostych kształtach. Jeśli wnętrze emanuje szykiem i blaskiem, doskonale sprawdzi się w nim elegancka lampa podłogowa. Jeśli cenisz sobie nowoczesny minimalizm, a jednocześnie zachwyca Cię ponadczasowe piękno klasycznego stylu, dobierz do swojego wnętrza gustowne lampy modern classic.

Jakie lampy do salonu, a jakie do sypialni?

 

Pomimo tego, że lampy stołowe zazwyczaj nie mają dużych gabarytów, czasami to właśnie one stanowią najbardziej dekoracyjny element wystroju pomieszczenia. Tak dzieje się np. w przypadku sypialni, gdzie oświetlenie gra szczególną rolę. Podczas gdy w salonie spędzamy większą część dnia, w sypialni przebywamy głównie wieczorem oraz w nocy. Dlatego nie może zabraknąć w niej klimatycznego oświetlenia, np. w postaci stylowych lamp stołowych.

W salonie najczęściej używane jest oświetlenie główne. Nie znaczy to jednak, że lampy stołowe do salonu nie są dobrym pomysłem! Zwłaszcza, jeśli w salonie spędzamy czas nie tylko na odpoczynku, ale również na pracy lub czytaniu książek. Lampę można postawić na komodzie lub konsoli stojącej przy ścianie. Odpowiednio dobrana do wystroju, będzie stanowiła stylową i funkcjonalną dekorację pomieszczenia.

Lampy podłogowe oraz stołowe w wielu ciekawych formach oferuje sklep internetowy Modern Classic Home. W jego asortymencie znalazły się zarówno nowoczesne lampy o minimalistycznych kształtach, jak również designerskie modele, obok których trudno przejść obojętnie. Każdy znajdzie tu coś, co przyciągnie jego uwagę!