Magia Malezji i Borneo.

Malezja leży na terenie Azji południowo wschodniej, nieco na północ od równika. Kraj można podzielić na dwie główne części: kontynentalną leżącą na półwyspie malajskim oraz wyspową zajmującą północą część wyspy Borneo oddzielonej morzem południowochińskim od kontynentu.
W tym niemal 30 milionowym kraju każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności na co ma ochotę.

Atrakcje

– górskie wędrówki,
– smakowanie miejscowej kuchni,
– nurkowanie,
– zabawa w gwarnym mieście,
– dzikie przygody,

Malezja co zobaczyć warto

– Trio wysp: Manukan, Mamutik i Sulug na których znajdziemy rezerwaty przyrody Parku Narodowego Tunku Abdul Rahman Park. Taką wycieczkę można wykupić u lokalnych sprzedawców w porcie za niewielkie pieniądze.

– Sea food market w Kota Kinabalu, na którym można zjeść wszystko co żyje w morzu. Targ znajduje się tuż przy brzegu a od wody dzielą go tylko stare, drewniane rybackie łodzie. Którymi codziennie rybacy wypływają na łowy by wrócić z połowem i każdego dnia od godz. 17 serwować klientom prawdziwe przysmaki.

– Bezsprzecznie jedną z najokazalszych budowli w mieście którą jest Masjid Bandaraya Kota Kinabalu to jeden z największych i najpiękniejszych meczetów w Malezji.

– Rejs statkiem na pobliską wyspę Gaya, która znajduje się u wybrzeży Borneo. Wyspa oczaruje każdego swoją krystalicznie czysta i przejrzystą wodą, oszołomi pięknem piaszczystych plaż oraz bogactwem fauny. Znajdziemy tam kilometry ścieżek przez dżunglę.

W Azji i Afryce owoce morza to również ryba. W Malezji jest mnóstwo targów z jedzeniem, na których jedzenie przygotowywane jest na naszych oczach. A każdy stragan jest prowadzony przez sprawnie funkcjonującą rodzinę, w której każdy ma swoje obowiązki: kobiety ważą ryby, mężczyźni gotują i smażą, starsze dzieci przyjmują zamówienia a młodsze sprzątają. Jest bardzo kolorowo, gwarnie a w powietrzu unoszą się zapachy jedzenia mieszane z dymem. Przyglądanie się temu wszystkiemu co leży na stołach to niezła egzotyczna frajda.
Niestety urokliwe azjatyckie targowiska mają także swoje nieprzyjemne strony. Fetor zapachu odpadów, które są wrzucane do kanalizacji miesza się z zapachem smażonych ryb i świeżych owoców.