- Jak urządzić nowoczesną kuchnię, która zachwyci swoją funkcjonalnością?
- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
Rodzaje kontaktów elektrycznych i sposób ich montaż
Gniazdka elektryczne znane również jako kontakt elektryczny odpowiada za podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników. Odbiorniki to urządzenia zasilane energią elektryczną, które współpracują z tym typem złącza/ przyłącza ściennego za pomocą własnej wtyczki, np. wtyczki od czajnika elektrycznego lub lokówki do włosów. Gniazda sieciowe należy dobierać odpowiednio do funkcji, jaką mają pełnić, np.: gniazda antenowe, telefoniczne, do sieci komputerowej, elektryczne i przemysłowe, np. 380 V (w Polsce) oraz do pomieszczenia, w którym mają być one zamontowane.
Podział ogólny gniazd- krótkie omówienie
W instalacjach elektrycznych, tych domowych- jednofazowych w Polsce przeważnie mają zastosowanie kontaktów elektrycznych typu E (standard C jest już coraz rzadziej stosowaną konstrukcją rozmieszczenia gniazd). Gniazdka rodzaju E skonstruowane są z dwóch otworów, otworów przeznaczonych na przewód fazowy i neutralny (zerowy ->zero). Różnica pomiędzy gniazdem typu E a C polega tym, że typ C nie posiada w swojej obudowie zastosowanego bolca uziemiającego (przewód uziemiający- PE). Ten typ gniazdka elektrycznego używany jest m.in. we : Francji, Słowacji lub Czechach. Z kolei kolejnym najpopularniejszą odmianą gniazdek sieciowych jest rodzaj F (tzw. schuko).
Standard schuko ma zastosowanie m.in. w instalacjach elektrycznych w: Norwegii, Niemczech, czy Holandii, a także w samej Chorwacji. Gniazdka typu F w przeciwieństwie do ich odpowiednika- E ma tzw. styk ochronny boczny, do którego podłącza się przewód ochronny, który zapewnia (oczywiście zamiast bolca) dwa umieszczone w bocznych ściankach gniazda- tzw. sprężyste zestyki. Stykają się one bezpośrednio (kontaktują się) one z blaszkami umiejscowionymi na zewnętrznej obudowie- bocznej wtyczki. W skali światowej gniazdka elektryczne dzieli się jeszcze m.in. na te pracujące w instalacjach przeznaczonych dla urządzeń wymagających wyższego napięcia zasilania, np. 400 V. Tutaj stosuję się tzw. gniazda trójfazowe.
Praktyczne i w pełni bezpieczne rozwiązania od firmy Simon- oferta produktowa
Wszechstronnie praktyczną, ciekawą oraz stylową serię rozwiązań technicznych ma dla Państwa rodzina firma Kontakt Simon, która od długich lat (bo od 1921 roku) zajmuje się produkcją wysokiej klasy produktów, są m.in. stylowe kontakty z przeznaczeniem głównie do zastosowań domowych- instalacji elektrycznych. Dodatkowo firma ta wytwarza osprzęt elektroinstalacyjny w postaci: łączników, puszek montażowych, podłogowych, w tym również praktyczne elementy elektroniczne, czy też zdalnie sterowane łączniki, systemowe moduły świecące LED, czy też sensory/ czujniki do obsługi systemów KNX.
Wybór osprzętu elektroinstalacyjnego zależy od jego zastosowania zabudowania wnętrz, są to:
Kontakty elektryczne Simon seria rozwiązań technicznych tj.:
- gniazd łącznikowych w systemie podtynkowym,
- osprzęt w postaci modułów: linia tych produktów gwarantuje Państwu dostęp do wielu ich wariantów kolorystycznych, co daje praktycznie nieograniczone możliwości w aranżacji przestrzennej każdego pomieszczenia, również pod względem wizualno-estetycznym.
kontakty elektryczne Simon – zalety:
- kontakty jako sztandarowe produkty zostały wyposażone: w czterostopniowe/ poziomowe zabezpieczające zatrzaski (dzięki nim na każdej ramce zapewnione jest równe przyleganie ramek i to nawet gdy w danym pomieszczeniu występują nierówności ścianach),
- montaż gniazd lub włączników/wyłączników w tzw. puszkach montażowych do ścian typu: karton-gips, to żaden problem, gdyż sama konstrukcja osprzętu nie powoduje jego odstawania, przykładowo Simon 10 od ściany,
- stylowe kontakty : bez żadnych obaw można montować w ścianie i to zarówno w pionie, jak i poziomie,
- polski producent m.in. oferuje równocześnie w ramach pełnej gamy produktów- indywidualne gniazda podwójne (dwufazowe),
- Kontakty Simon wyposażone są w mechanizmy (osłona torów prądowych) zabezpieczające, które chronią Państwa dzieci przed dostępem do ich niebezpiecznych wierzchnich -elementów wystających, bo znajdujących się pod napięciem sieci elektrycznej,
Uwaga!: W domu, w którym są dzieci, warto zainwestować w gniazdka mające osłony torów prądowych. Takie dodatkowe systemy zabezpieczeń chronią Państwa latorośle przed możliwością włożenia przez nie w miejsce zarezerwowane dla wtyczki innych przedmiotów, niebędących przeznaczonych do podłączania do ich podłączania, np. palców. Średnie ceny takiego urządzenia wahają się na granicy: od 1 zł więcej, natomiast uchroni to Państwa od konieczności zakupu droższych elementów zabezpieczających, typu: zaślepki.
Montaż gniazdek- sztandarowe zasady ich montażu
W trakcie montażu szczególnie warto zadbać, aby gniazdka elektryczne zostały zamontowane w prawidłowy sposób, aczkolwiek wraz z zachowaniem wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa dot. tego typu instalacji elektrycznych.
Producent urządzeń- przyłączy do sieci elektrycznej- Kontakty Simon stosuje w swoich wyrobach ogólnie i precyzyjnie zasady, które regulują montaż oraz użytkowanie tego typu urządzeń w instalacjach elektrycznych w Polsce.
>>> ZASADY MONTAŻU – REGUŁY: <<<
Na przykładzie kuchni zostanie pokrótce, omówiony montaż przyłączy elektrycznych w odniesieniu do używanych w niej sprzętów AGD.
Szanowni Państwo , pamiętajcie zawsze też o obowiązujących zasadach podczas montażu:
WYSOKOŚĆ GNIAZDEK W KUCHNI:
Wysokość kuchennych kontaktów zawsze uzależniona jest od sprzętów, które mają przez Państwa podłączone do kontaktów. Podstawą planowania każdego montażu jest to, aby gniazdka umieszczać, oczywiście w miarę możliwości -jak najbliżej miejsca ustawienia i użytkowania sprzętu. Najlepiej umiejscowić je za sąsiadującą szafką, taka lokalizacja gniazda umożliwi Państwu bezproblemowe dosunięcie/ przesunięcie urządzenia do ściany, ale to w razie potrzeby.
ZA LODÓWKĄ:
W szczególności rekomenduje się, aby: kontakt elektryczny za lodówką umieszczać minimum 30 cm nad powierzchnią podłogi, jednak nie wyżej niż 100 cm nad nią, chroni to przed ewentualnym zalaniem gniazdka.
MONTAŻ ZA KUCHENKĘ I NIE TYLKO:
Gniazdko za kuchenką z piekarnikiem bądź zmywarką lub pralką należy instalować na wysokości: od 30 do 50 cm nad podłogą.
OKAP KUCHENNY:
Gniazdko do okapu (wyciągu kuchennego) należy montować nad sąsiadującą z nim wiszącą szafką albo też wewnątrz osłony przewodu, który oprowadza z urządzenia powietrze.
SPRZĘT W ZABUDOWIE:
Gniazda do sprzętu, przeznaczonego do zabudowy należy umieszczać na wysokości, na której będą umieszczone konkretne urządzenia.
Kontakty Simon -BĘDĄCE MONTOWANE W BLACIE KUCHENNYM:
W kuchni nieodzownymi są również przyłącza elektryczne tzw. złącza wtykowe, konkretnie służą one do podłączenia do nich przeróżnych przenośnych urządzeń, np. małego AGD. Z reguły zlokalizowane są one nad blatem roboczym lub są w nim już zainstalowane. Rekomendowane przez firmę Kontakt Simon jest to, aby ilość gniazdek w kuchni nad blatem nie była mniejsza niż dwa. Optymalne rozwiązanie to instalacja do -czterech kontaktów elektrycznych, w tym dwa przy końcach lub narożnikach każdego osobnego blatu. Sieciowe-kuchenne gniazda elektryczne, będące montowane nad blatem, powinny one znajdować się na wysokości od 100 do 120 cm nad podłogą. Propozycją alternatywną dla nich są gniazdka w kuchni, w blacie, które są wysuwane albo zintegrowane z systemowymi, z kolei te montowane są pod albo nad lub przy listwach podszafkowych.
GDZIE LOKOWAĆ GNIAZDKA W KUCHNI?:
Przyłącza elektryczne (gniazdka) w kuchni pod żadnym pozorem nie powinno się montować w miejscach, gdzie grozi im zalanie wodą i oddziaływanie na ich powierzchnię skrajnie wysokich lub niskich temperatur.
Ważne!: Wszyscy specjaliści mówią zgodnie, że rozsądne jest montować kontakty elektryczne- min. 60 cm od zlewozmywaka. Natomiast w celu podwyższenia bezpieczeństwa w kuchni, powinno się wybierać również „osprzęt bryzgoszczelny”, czyli wyposażony w dodatkową klapkę zabezpieczającą, chroniącą go przed przypadkowym zachlapaniem lub dostępem do niego małych dzieci.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.lampyigniazdka.pl