Elementy instalacji elektrycznej – w ułamek sekundy.

Kiedy instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym rodzą problem?

Każdy wie, że instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to bardzo ważny element. Prawdziwy profesjonalista w osobie elektryka, który rzetelnie zajmie się sprawą instalacji elektrycznej, da nam pewność co do wykonywanej usługi oraz poczucia bezpieczeństwa.

Brak prądu, może nam to przysporzyć nieprzyjemności. Wbrew pozorom instalacja elektryczna domowa może być problemem. W przypadku braku zasilania w gospodarstwach z własną studnią oznacza także brak wody, nie wspominając o roletach okiennych, czy bramie wjazdowej. Wielkie znaczenie ma jej sprawność. W trosce o codzienną funkcjonalność, ale również o nasze zdrowie i życie. Mamy kilka elementów bez, których instalacja elektryczna by nie istniała.

Rozdzielnia elektryczna domowa jest elementem odpowiadającym za pracę całego systemu instalacyjnego. Znajdziemy tam nie tylko elementy w postaci urządzeń sterowniczych, pomiarowych czy regulacyjnych, ale także mające zadbać o bezpieczeństwo, taką częścią jest np. ogranicznik przepięć. Warto wspomnieć, także o bezpieczniku elektrycznym, który znajdziemy w rozdzielnicy elektrycznej. Pełni on bardzo ważną funkcję. Chroni instalację przed zbyt wysokim natężeniem prądu. Rozdzielnia elektryczna domowa zabezpiecza przed uszkodzeniem, ale również zapobiega poważniejszym konsekwencjom takim jak porażenie prądem czy wybuch, a w efekcie pożar.

To podstawy elektryki domowej.

Rozdzielnia elektryczna domowa powinna znajdować się w miejscu dostępnym tylko dla dorosłego człowieka. Ważne jest również, by była widoczna, w razie potrzeby gwarantując łatwy i szybki dostęp do instalacji. Jej ewentualne moduły powinny być czytelnie opisane. Jest to szczególnie ważne przy większej ilości urządzeń elektrycznych w domu.
Rodzaj i kształt, możemy wybrać sami. Na rynku istnieją dwa typu rozdzielni. Skrzynki wnękowe oraz natynkowe. Różnić mogą się również drzwiczkami, które mogą być wyposażone w okienko. Dzięki któremu możemy szybko podejrzeć stan liczników.

Zasilanie awaryjne.

Gdy jesteśmy zdani na łaskę prądu, warto pomyśleć o dodatkowym generatorem, który wesprze nas w razie niedoli. Spalinowy generator prądu, do mniejszych urządzeń UPS. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest drogie. Wystarczy trochę miejsca w garażu.

Okablowanie.

Najczęściej używanymi w domach jednorodzinnych są te o grubości 1,5 mm albo 2,5 mm. Najczęściej wykorzystywaną opcją jest ta, przy której nasze kable układane są w tynku. Dobrym sposobem jest również montowanie przy pomocy rurek, które w końcowej fazie i tak zostanę otynkowane. Można poprowadzić, kable na zewnątrz jednak nie jest to rozwiązanie, już obecnie stosowane ze względu na walory estetyczne. Do instalacji elektrycznej również możemy zaliczyć gniazdka czy włączniki światła. To jak zostaną zamontowane, zależy od sposobu okablowania w domu.

To jak będziemy traktować instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym, jak będziemy się czuli, czy będzie to dla nas bezpieczna przystań, zależy głównie od nas, mówimy tutaj głównie o wyłącznikach różnicowoprądowych i ogranicznikach przepięć.
Aktualnie nie są używane już instalacje dwuprzewodowe, bezpieczników, w których trzeba wkładki. To pomimo niewielkich pozornie zmian daje wielkie efekty, żeby nie powiedzieć spektakularne. Jeżeli mówimy o porażeniach prądem, to jest tak naprawdę chwila. W przypadku człowieka rażonego ma diametralne znaczenie dzięki użyciu wyłączników różnicowoprądowych, zamykając ten czas w ułamku sekundy, ratując ludzkie życie. Nie chodzi tu tylko właśnie o aspekt, techniczny, estetyczny, to podstawy elektryki domowej. Tu chodzi o zdrowie i nieraz życie ludzkie. Naturalnie odpychamy negatywne myśli. Licząc na to, że nigdy to nas nie spotka. I oby tak było.