Nowoczesny salon – parę słów o tym, co potrafi światło

Projektując, aranżując a następnie urządzając salon należy zwrócić uwagę na jego walory praktyczne. Salon to miejsce w domu, gdzie najczęściej skupia się życie rodzinne oraz towarzyskie. To tu urządzamy seanse telewizyjne, oglądamy mecze, czytamy książke czy prasę popijając kawę oraz jadamy wspólne posiłki.

Wykorzystując fakt, że salon spełnia  tak wiele funkcji możemy urządzić go z podziałem na poszczególne strefy.  Cichy kącik z fotelem, kanapa przed odbiornikiem TV czy stół będą realizować swoje podstawowe zadania jeśli podkreślimy je odpowiednim oświetleniem. I nie jest to tylko praktyczne rozwiązanie. Dywersyfikacja źródeł światła może być świetnym elementem dekoracyjnym każdego salonu. Szeroki wybór oświetlenia proponuje sklep internetowy sollux.pl. Plafony, kinkiety, efektowne żyrandole czy lampy wiszące to tylko niektóre z atrakcyjnych propozycji.

Jadalnia w salonie? Jak to zrobić przy pomocy oświetlenia

Połączenie kuchni z salonem to dość powszechnie stosowane rozwiązanie. Oddzielenie części kuchennej od reszty powierzchni stołem to bardzo funkcjonalny zabieg.

Kuchnia, jako miejsce do przyrządzania posiłków powinna być zawsze dobrze oświetlona. Stół w salonie oraz pasujące do niego krzesła mogą stworzyć efektowny dodatek. Montaż dużego plafonu Otto sprawi, że to co stoi na stole będzie zawsze dobrze widoczne.

Stół w salonie to miejsce, które powinno mieć dostęp do dużej ilości światła. Alternatywą plafonów mogą być dobrane stylem do wnętrza minimalistyczne lampy wiszące np. Arena czy te ekologiczne – zrobione z dodatkiem drewna (model Casco czarna lub biała).

W przypadku, gdy nad stołem zawiśnie plafon reszta salonu możne być dodatkowo zaopatrzona w źródło światła pochodzące z żyrandolu. Spektakularne efekty poprzez grę światło – cieni daje model wykonany z drewna Skala, Vega czy Blum.

Kącik wypoczynkowy wyznaczony ciepłem światła

Wypoczynkowy zakątek w salonie to gratka dla miłośników dobrej lektury, tabloidowych plotek w towarzystwie koca i filiżanki kawy. Nieodzownym wyposażeniem tego miejsca jest wygodny fotel oraz… właściwe światło.

Taki mały zakamarek będą efektownie oświetlały stojące lampy dające neutralne, ciepłe światło, które nie męczy wzroku. Dobrze sprawdzą się także lampy biurkowe z sollux.pl. Prosty model Arby w stylu loftowym ustawiony w pobliżu fotela np. na parapecie ułatwi czytanie ulubionej książki. Na uwagę zasługuje też drewno lampy Ariz czy Salgado.

Kinkiet w salonie? To wygoda i powiew świeżości

Po co w salonie kinkiet! Wydawać by się mogło, że tego rodzaju lampy są dobre dla klatek schodowych. Otóż nic bardziej mylnego. Kinkiet to rodzaj oświetlenia który wytwarza skupioną wiązke światła.

Kinkiety można umieścić w salonie nad kanapą w celu subtelnego podkreślenia wybranego miejsca, gdzie spędza się czas. Kinkiet ceramiczny Vega Line daje nieco rozproszone światło, zaś Eyetech skupia się w konkretnym położeniu.

W podobnie delikatny sposób można poprowadzić kinkiety na ścianie, gdzie mieści się odbiornik TV. Zapewni to komfort oglądania i nie spowoduje nadmiernego zmęczenia wzroku.