Czy warto kupić lodówkę z dwoma agregatami?

Znaczna część lodówek, jakie są dostępne na rynku, posiada wyłącznie jeden agregat. Współcześnie możemy sobie jednak pozwolić na taką lodówkę, która wyposażona jest aż w dwa agregaty. Agregaty odpowiadają za chłodzenie urządzenia. W przypadku lodówki z jednym agregatem, obsługuje on i chłodziarkę i zamrażarkę. Inaczej wygląda działanie lodówki z dwoma agregatami. Jeden służy jako zasilanie chłodziarki, drugi zaś świetnie sprawdza się jako zasilanie zamrażarki. By dowiedzieć się więcej, warto przeczytać poniższy artykuł!

 1. Jak działa lodówka z dwoma agregatami?
 2. Zalety i wady dwóch agregatów?
 3. Czy lodówka z dwoma agregatami jest głośniejsza?
 4. Czy warto inwestować w lodówkę z dwoma agregatami?
 5. Komu dedykowana jest lodówka z dwoma agregatami?
 6. Przykłady lodówek z dwoma agregatami

Jak działa lodówka z dwoma agregatami?

Najprościej mówiąc, agregat jest komponentem lodówki, który odpowiada za niską temperaturę w jej wnętrzu. Znaczna część lodówek wyposażona jest w jeden agregat, mniej zaś w dwa. Ważną rolę odgrywa również termostat. W przypadku dwóch termostatów pracujących na jednym agregacie możemy swobodnie ustawić temperaturę w chłodziarce oraz zamrażarce. Nie byłoby to możliwe, gdyby przy jednym agregacie zainstalowany był jeden termostat. Oznaczałoby to, że zmniejszając temperaturę w chłodziarce, automatycznie zmniejszona zostałaby temperatura w zamrażarce.

Lodówka z dwoma agregatami działa podobnie, jakbyśmy mieli dwa całkiem osobne urządzenia.

Zalety i wady dwóch agregatów?

Zalety lodówki z dwoma agregatami:

 • dwa agregaty to możliwość kontrolowania temperatury w chłodziarce i zamrażarce, niezależnie od siebie,
 • jeśli nie potrzebujemy zamrażarki, śmiało możemy ją wyłączyć, bez obawy o chłodziarkę i odwrotnie, świetnie sprawdza się to podczas urlopu, kiedy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas
 • dwa agregaty są równoznaczne z lepszą wydajnością, co pozwala na szybsze chłodzenie i zamrażanie.

Wady dwóch agregatów w jednym urządzeniu:

 • znacznie większe zużycie energii elektrycznej,
 • większa cena urządzenia,
 • dwa agregaty stosowane są głównie w przypadku dużych lodówek, które jednocześnie emitują więcej ciepła i konieczne jest wyznaczenie im większej przestrzeni.

Czy lodówka z dwoma agregatami jest głośniejsza?

Teoretycznie rzecz biorąc, lodówka w dwoma agregatami powinna być głośniejsza. Sumarycznie jednak głośność nie jest wcale większa. Czynnikiem odpowiedzialnym za generowanie hałasu jest system no frost, nie zwiększona liczba agregatów. Tradycyjna lodówka pozwala na zbieranie wilgoci na tylnej ścianie. Następnie krople wody spływają po ściance do parownika i w ten sposób znikają z lodówki. W przypadku zastosowania systemu no frost, musimy wiedzieć, że działa podobnie jak klimatyzacja w samochodzie. To właśnie ten system powoduje, że lodówka jest głośniejsza, a ja wiadomo, dwa agregaty stosowane są częściej w większych lodówkach, które również posiadają system no frost.

Czy warto kupić lodówkę z dwoma agregatami?

Dwa agregaty w lodówce – czy warto kupić? To pytanie zadają sobie osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z taką lodówką, jednak chętnie skorzystaliby z takiego urządzenia. Na lodówkę z dwoma agregatami powinny zdecydować się osoby, które chcą kontrolować temperaturę w urządzeniach niezależnie. Jednak z drugiej strony, identyczną możliwość dają lodówki z jednym agregatem, wyposażone w dwa termostaty oraz zawór trójdrożny. Tego rodzaju urządzenia są znaczne tańsze od lodówek z dwoma agregatami.

Mimo wszystko, lodówka z dwoma agregatami opłaca się, jeśli oczekujemy rewelacyjnej wydajności chłodzenia i zamrażania. Przy odpowiednim użytkowaniu lodówka z dwoma agregatami nie powinna generować nadmiernego zużycia energii. W przypadku sprzętu z dwoma agregatami istotny jest fakt, że zamrażarka i chłodziarka posiadają osobne przepływy powietrza, dzięki czemu nie ma nadmiaru wilgoci, a żywność pozostaje świeża na dłużej.

Komu dedykowana jest lodówka z dwoma agregatami?

Lodówka z dwoma agregatami to fantastyczny sprzęt, który sprawdzi się tam, gdzie z pewnością będą wykorzystywane wszystkie jej możliwości. Na takim sprzęcie na pewno skorzystają duże rodziny, w domach których zamrażarka jest cały czas zapełniona i działa nieustannie. Ponadto, tego rodzaju sprzęt doskonale nadaje się do lokalów gastronomicznych.

Przykłady lodówek z dwoma agregatami

W czym można wybierać, jeśli chodzi o lodówki z dwoma agregatami? Asortyment elektromarketów nie jest z pewnością tak zapełniony, jak w przypadku lodówek z jednym agregatem, mimo to jest w czym wybierać.

Przykłady lodówek z dwoma agregatami:

 • Amica BK3185.4DFCAA – fantastyczny sprzęt dla tych, którzy planują zabudowanie lodówki. Urządzenie to wpisze się w każdą aranżację wnętrza.
 • LIEBHERR SBSbs 8673 Premium – lodówka bogato wyposażona, typu side by side, wyposażona w automatyczną kostkarkę lodu, z możliwością podłączenia do bieżącej wody,
 • LIEBHERR SBSesf 7212 Comfort – lodówka side by side, z zamrażarką typu no frost, z wyświetlaczem elektronicznym i półkami stworzonymi z bezpiecznego szkła.

Lodówka z dwoma agregatami to z pewnością duży wydatek, jednak korzystanie z niej z pewnością przyniesie także wiele wymiernych korzyści.