- Praktyczne porady na idealną aranżację salonu: od mebli wypoczynkowych po detale
- Jak urządzić nowoczesną kuchnię, która zachwyci swoją funkcjonalnością?
- Ekologiczne podejście w produkcji opakowań: Co oferują producenci?
- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
Czujnik ruchu przy lampie – co należy wiedzieć – jak podłączyć?
Czym jest czujnik ruchu
Czujnik ruchu wykrywa obiekty poruszające się w jego otoczeniu i inicjuje działanie jakim jest w tym wypadku włączenie lampy. Do czego może być to wykorzystywane? Jest to niezwykła wygoda jak i oszczędność, dzięki zautomatyzowaniu światła zapewnia również bezpieczeństwo domownikom. Ważne by przy instalacji czujnika kierować się tym by miał jak największy zasięg dzięki temu lepiej może spełniać swoje zadanie. Zazwyczaj tego typu urządzenie instalowane jest na lampach np. w ogrodach lub na ścianach zewnętrznych.
Jak podłączyć czujkę ruchu do lampy
Oczywiście wszystko zależy od modelu i rodzaju czujnika i lampy dlatego najpierw powinniśmy zapoznać się z instrukcją znajdująca się przy określonych modelach. Wbrew pozorom mimo,że wydaje się to dosyć trudne, podłączenie czujnika nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Najważniejsze abyśmy zadbali o swoje bezpieczeństwo przy montażu, istotne jest to aby całe zasilanie było odłączone – nie chcemy zostać przez przypadek porażeni prądem. Następnym krokiem jest zamocowanie obudowy czujnika według rysunku technicznego lub instrukcji obsługi dołączonej przez producenta, potem podłączamy czujnik również według instrukcji – zazwyczaj w przypadku zasilania 230V podłączamy brązowy przewód fazowy L oraz niebieski przewód neutralny N , w przypadku zasilania 12V – przewód dodatni w kolorze czerwonym oraz ujemny koloru czarnego. Warto pamiętać, że jeśli nie jesteśmy mimo wszystko pewni czy poradzimy sobie z tym zadaniem, zawsze możemy przyjąć pomoc od fachowców, którzy nie tylko dobiorą model czujnika spełniający nasze preferencje ale także mogą go za nas podłączyć – oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Czym kierować się przy wyborze
Do wyboru mamy czujniki, które działają na różnej zasadzie – czujnik mikrofalowy i na podczerwień. Czujnik mikrofalowy emituje i odbiera fale elektromagnetyczne, natomiast ten na podczerwień wykrywa zmiany temperatur w otoczeniu. Wybór czujnika zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji gdyż w określonych sytuacjach lepiej sprawdza się jeden bądź drugi.