Jak naprawić usterkę w łańcuchu choinkowym LED?

Czas świąt Bożego Narodzenia – mnóstwo przygotowań – szczególnie tych duchowych. Jednocześnie okres, w którym ogromną rolę odgrywają wymyślne dekoracje domu i ogrodu. Okres, w którym możemy rozwinąć swoją wyobraźnie, kupić wiele kolorowych ozdób, wybrać najpiękniejszą choinkę. Dzięki temu czujemy wielką magię, jaką niosą ze sobą te święta i możemy w pełni wczuć się w bożonarodzeniowy nastrój cudów.

Lampki choinkowe LED nie świeci połowa – jak rozwiązać ten problem?

Często korzystamy z dekoracji z lat poprzednich, zmieniamy jedynie koncepcję wystroju, ogólny zamysł. Jest to dobry wybór, ponieważ nie marnujemy akcesoriów, wyrzucając je do kosza. Staramy się dawać rzeczom „drugie życie” – czasem trzecie, czwarte i piąte. Wystarczy dobrze rozplanować dekorację, a może co roku mieć jakby „nowe” wnętrze.
Przychodzi moment, gdy wyciągamy z szafy lampki choinkowe led. Nagle – ku naszemu zdziwieniu – okazuje się, że połowa nie świecie. Nie załamujmy się – podejmijmy próbę znalezienia usterki, ponieważ nasz łańcuch świąteczny mimo wszystko może jeszcze posłużyć wiele razy. Znalezienie usterki nie jest wcale takie trudne.
Najczęściej problemem jest fakt, że w którymś miejscu przewód nie styka, a co za tym idzie – prąd nie płynie dalej i lampki nie posiadają zasilania – tak dzieje się w lampkach zasilanych prądem elektrycznym, w których prąd płynie w obie strony.
Aby znaleźć usterkę w lampkach typu led – gdzie prąd płynie w jednym kierunku – trzeba lekko przeciąć przewód, aby móc sprawdzić przepływ napięcia. Powinniśmy znaleźć odcienek, na którym prąd nie przechodzi dalej – można wtedy wyciąć dany odcinek i zlutować na nowo łańcuch. Możemy posłużyć się w tym przypadku multimetrem. Po wykonaniu tej czynności, należy koniecznie zabezpieczyć przewód, który połączyliśmy na nowo. Wtedy też reszta łańcucha zacznie świecić, a nam nie grozi niebezpieczeństwo porażenia prądem. Jeśli już naprawiliśmy nasze światełka, możemy cieszyć się nimi w czasie kolejnych (i następnych) świąt.