Jak wybrać dobre łóżko sypialniane?

Łóżko sypialniane stanowi centralny punt sypialni. Wraz z materacem odpowiada za komfortowy sen. Nie bez znaczenia jest również design mebla. Jak wybrać dobre łóżko sypialniane? Dziś podpowiadamy!

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Wybór łóżka do sypialni to nie lada wyzwanie. Tym bardziej że producenci oferują setki, a nawet tysiące różnorodnych modeli. Meble dostępne są niemal w całej palecie barw, a nawet i wzorach, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie konkretnego modelu. Zanim jednak kupisz łóżko, które zachwyciło Cię wyglądem, koniecznie weź pod uwagę kilka czynników, które pozwolą Ci podjąć ostateczną decyzję.

Rodzaj łóżka sypialnianego

Istnieje kilka rodzajów łóżek sypialnianych. Najpopularniejsze to drewniane i tapicerowane. Te pierwsze to klasyczne rozwiązanie, cenione od lat za walory estetyczne, naturalność i wytrzymałość. Są proste w czyszczeniu, ponieważ wystarczy systematyczne przecieranie wilgotną szmatką. Co więcej, drewno to antyalergiczny materiał, więc idealnie sprawdzi się u alergików.

Z kolei tapicerowane łóżka do sypialni zachwycają swoją niebanalną prezencją i różnorodnością. Bogata oferta sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć swój wymarzony mebel. Ich zaleta jest także obecność wezgłowia. Zagłówek nie tylko ciekawie wygląda, ale jest również praktyczny.

Wymiary łóżka

Podstawowym kryterium wyboru łóżka do sypialni jest jego rozmiar – szerokość i długość. Rozmiar mebla należy wybrać, uwzględniając preferencje użytkowników, a także dostępną przestrzeń. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup łóżka o szerokości 160 cm i długości 200 cm. Takie wymiary pozwolą na komfortowy sen dwóch osób. Istnieje możliwość zakupu mniejszego łoża o szerokości 140 cm, a także większego o szerokości 180, a nawet i 200 cm. Natomiast dla jednej osoby wystarczy łóżko o szerokości od 90 do 120 cm.

Wybierając łóżko, weź pod uwagę także wielkość sypialni. Łóżko powinno być takich wymiarów, aby zapewnić swobodne przemieszczanie się po sypialni oraz dostęp do każdego miejsca. Nie powinno przeszkadzać w otwieraniu szafy czy drzwi balkonowych.

Dodatkowe funkcje w łóżku

Nowoczesne modele nie tylko zapewniają komfortowy odpoczynek, ale są także praktyczne. W sklepach dostępne są łóżka z pojemnikiem na pościel (otwierane z boku albo od góry) albo z wysuwanymi szufladami. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń na przechowywanie pościeli. Z powodzeniem możesz trzymać tam inne akcesoria. A dla miłośników gadżetów powstały meble ze wbudowanym oświetleniem LED w wezgłowiu.

Stelaż

Bardzo ważny jest także stelaż. To nic innego jak drabinka, na której kładzie się materac. Co prawda, element ten nie jest widoczny, ale istotny, ponieważ odpowiada za komfort. Najlepszym rozwiązaniem są stelaże drewniane, wykonane z lekkich, sprężystych listewek. Ich zaleta jest to, że perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała, a także reagują na zmianę obciążenia. To z kolei zapewnia wygodę. Koniecznie zwróć uwagę również na rozmieszczenie listewek. Powinny być ułożone dość gęsto.