Dezynfekcja po zalaniu

Zalanie domu lub mieszkania może spowodować znaczne straty materialne, co jest oczywiste. Warto jednak pamiętać, że po takim wypadku często należy przeprowadzić kompleksową dezynfekcję po zalaniu. Pozbycie się szkodliwych mikrobów jest w tym przypadku nie mniej ważne, co naprawienie powstałych szkód.

Dezynfekcja po zalaniu – równie ważna, co prace remontowe

Nie jest tajemnicą, że wilgoć w domu skutkuje obecnością bardzo szkodliwej pleśni. Nie ma znaczenia, czy podniesiony poziom wilgotności w murach wiąże się z powodzią, zalaniem, nadmiarem wody w gruncie czy awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wilgoć w połączeniu z niższą temperaturą i zaburzoną wentylacją zawsze będzie skutkować ciemnym nalotem na ścianach, suficie lub przy podłodze.

Dlaczego jednak szeroko rozumiana dezynfekcja po zalaniu jest tak ważna? Czy same prace remontowe nie wystarczą? Okazuje się, że nie. Nawet pozbycie się wilgotnej czy zagrzybionej warstwy tynku, muru, stropu lub posadzki, może ostatecznie nie pomóc. A przecież nie mówimy o skrajnych przypadkach, jak powódź, tylko o zwykłym zalaniu, na przykład łazienki w bloku. Co więcej, mikroby mogą się rozwijać w najlepsze w innych częściach domu, może także pojawić się zapach stęchlizny. Pomijając kwestie zdrowotne, przebywanie w mieszkaniu, w którym ciągle odczuwa się taką woń, nie jest zbytnio komfortowe. Także dlatego, że tym zapachem bardzo szybko przechodzą meble, ubrania, zasłony, dywany czy nawet jedzenie w szafkach.

Dezynfekcja po zalaniu – jeden z etapów prac remontowych

Z tego względu dezynfekcję po zalaniu należy przeprowadzić natychmiast po usunięciu negatywnych skutków obecności wody w budynku lub pomieszczeniu. Czyli – jeżeli mamy tylko taką możliwość – najpierw lokalizujemy przyczyny problemu. Później staramy się go usunąć. Następnie wykonujemy prace remontowe połączone z osuszaniem, a na końcu decydujemy się na dezynfekcję oraz dezodoryzację. Oczywiście metody tych prac muszą zostać odpowiednio dobrane do sytuacji. Doprowadzanie do użytku nieruchomości po powodzi wymaga innego zakresu prac, niż walka z przeciekającą rurą odpływową z łazienki sąsiada. Chociażby ze względu na rozmiar i rodzaj osuszanej powierzchni. Oczywiście zakres i intensywność prac dezynfekcyjnych i dezodoryzacyjnych także będą inne.

Dobrze, gdy wszystkie te czynności są przeprowadzane przez ten sam doświadczony zespół, ponieważ czas odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Takim zespołem dysponuje firma PSG Polska – jeden z liderów w branży usuwania zagrożeń biologicznych. Swoim klientom PSG Polska oferuje nie tylko przeprowadzenie wszystkich wyżej wspomnianych prac remontowych, lecz także kompleksową pomoc prawną w kontaktach z ubezpieczycielami. Które niekiedy okazują się znacznie trudniejsze, niż usunięcie skutków zalania.

Dlatego jeśli zdarzyło się nieszczęście i teraz poszukujesz specjalistów, którzy wykonają dla Ciebie dezynfekcję po zalaniu razem ze wszystkimi pozostałymi pracami, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy PSG Polska.