Oświetlenie schodowe- na co zwracać uwagę?

Oświetlenie w domu to bardzo ważna sprawa. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia nasze wnętrze nabierze kształtu oraz przytulności. Dobrze dopasowane oświetlenie, pozwoli nam czuć się w domu naprawdę swobodnie. Dzięki dobremu światłu będzie nam się dobrze czytało czy wykonywało inne typowo domowe czynności, jak zmywanie czy prasowanie. Oświetlenie schodowe to także ważny element wyposażenia domu. Oprawy schodowe to szeroki wybór oświetlenia o różnym charakterze, który nie tylko zapewni nam dobre światło, ale także uzupełni aranżację całego wnętrza.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Oświetlenie schodowe – jak je wybierać
  • Oprawy schodowe – mnogość wyboru pomoże zaaranżować każde wnętrze

Oświetlenie schodowe to nie tylko bezpieczeństwo poruszania się po domu. To również sposób na urządzenie wnętrza. Oświetlenie schodowe sprawia, że lepiej porusza nam się po poszczególnych kondygnacjach w budynku, a same schody zyskują lepszy i pełniejszy wygląd. Pamiętajmy też, że oświetlenie schodowe to wybór dokonywany na długie lata. Dlatego warto dobrze zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i kupić oprawy schodowe wykonane z najlepszych materiałów i o najlepszych parametrach technicznych.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Schody mogą być bardzo różne. Do każdego typu schodów bez trudu dobierzemy najlepsze oświetlenie schodowe takie jak to dostępne tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/lampy-oswietlenie/reflektorki-i-oprawy-stropowe/oprawy-schodowe.html . Na obecną chwilę do naszej dyspozycji jest bardzo szeroki i różnorodny asortyment oświetleniowy. Współczesne oświetlenie typu LED daje nam ogromne wręcz możliwości zabawy światłem. Ogranicza nas praktycznie tylko nasza wyobraźnia. W asortymencie oświetlenia typu LED znajdziemy między innymi oprawy schodowe takie jak taśmy LED, halogeny, paski czy listwa z oświetleniem LED. Nasze schody mogą zostać oświetlone w dowolny sposób tak, by było nam wygodnie. Dobierając odpowiednie natężenie oraz barwę światła możemy dokonać naprawdę e świetnych efektów, które uwydatnią piękno naszych schodów a przy tym ułatwią nam poruszanie się po nich na przykład w czasie wieczoru lub nocy.

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Tak naprawdę jest to uzależnione od naszych indywidualnych potrzeb oraz gustu. Oświetlenie schodowe LED umożliwi nam zamontowanie oświetlenia bardzo praktycznego w użytkowaniu. Nie będzie ono zajmowało wiele miejsca i będzie oświetleniem zużywającym bardzo mało energii elektrycznej. Energooszczędność to jeden z wielu atutów oświetlenia LED. Do niedawna najczęstszym sposobem na oświetlenie schodów było montowanie lampek halogenowych w ścianach obok kolejnych stopni schodów. Dziś możemy zrobić to o wiele bardziej subtelnie. Rzucające się w oczy halogeny, które wymagały uciążliwego montażu, możemy dziś zastąpić ładnymi taśmami Led, które nie wymagają skomplikowanej instalacji i co ważne – zużywają o wiele mniej prądu i naprawdę długo działają w porównaniu z halogenami starego typu. Równie ważne jest to, że taśmy ledowe możemy montować zarówno pod stopniami naszych schodów, jak i obok nich. Oprawy schodowe tego typu są także bardzo estetyczne i nie psują widoku samych schodów.

Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?

Wybór rodzaju światła zależy od kilku czynników. Po pierwsze ważne jest miejsce, w którym chcemy umieścić oprawy schodowe. Jeśli chcemy, aby oświetlenie schodowe ułatwiało nam poruszanie się po domu w ciemności, to warto wybrać nieco przytłumiane światło, które nie będzie raziło naszych oczu. Często oprawy schodowe bądź oświetlenie innego typu jest montowane przez nas ze względu na obecność małych dzieci w naszej rodzinie. Przytłumione światło będzie torowało dziecku drogę w nocy, na przykład do łazienki albo do pokoju rodziców, ale nie będzie malucha oślepiało w trakcie nocnego przemieszczania się. Dlatego dobrze jest zamontować oświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia światła. W porze nocnej zalecane jest światło o zdecydowanie mniejszym natężeniu, warto więc zwracać na to uwagę.

Oświetlenie schodów – barwa ciepła czy zimna?

To zależy tylko od nas samych. Część z nas bardziej lubi ciepłą barwę światła, a inni wolą barwę zimną. Jeśli chodzi o oświetlenie schodowe wszystko zależy od naszych preferencji. Inaczej sprawa ma się z oświetleniem w lampkach do czytania lub tych oświetlających sam pokój. Najlepiej wybrać takie, które nie będzie męczyło naszych oczu. Warto także pamiętać, że barwa światła działa także na estetykę schodów. Za światło ciepłe uznaje się światło o temperaturze barwowej poniżej 3300K. Natomiast światło nazywane zimnym to światło powyżej 5300K. Ponadto za światło neutralne specjaliści uznają światło o temperaturze plasującej się pomiędzy wymienionymi powyżej wartościami. Tak jak już wspominaliśmy, barwa światłą wpływa na nasz nastrój, a także na postrzeganie przez nas pomieszczenia oświetlanego przez konkretny rodzaj światła. W zależności czy jest to barwa ciepła, zimna czy neutralna, to nasze postrzeganie kolorów we wnętrzu, będzie zupełnie inne. Zdaniem naukowców ciepłe światło wpływa na człowieka uspokajająco, zaś światło zimne pobudza nas do działania, dlatego zalecane jest na przykład w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy domowe biuro.