Jak zbudowana jest chłodnia?

Każda firma, która zajmuje się produkcją lub przetwarzaniem żywności musi być wyposażona w chłodnię. Wszystkie produkty spożywcze potrzebują niskiej temperatury, żeby dłużej mogły pozostać świeże, zachowały swoje właściwości i się nie psuły.

Do czego służy chłodnia?

Niska temperatura pomaga zachować żywności świeżość, ale są takie produkty, które wykazują mniejszą lub większą wrażliwość na jej zmianę. Dobrym przykładem są jajka, które spokojnie można przez jakiś czas przechowywać w temperaturze pokojowej i wcale im nie zaszkodzi. Natomiast jogurt w takich warunkach bardzo szybko się zepsuje. Jest także kategoria produktów głęboko mrożonych, takich jak mięso, ryby, frytki czy pieczywo do samodzielnego wypieku w domu. Dzięki chłodni jedzenie można przechowywać nawet kilka miesięcy i nadal będzie przydatne do spożycia.

Chłodnie: budowa – jak powinna wyglądać?

Chłodnie można znaleźć nie tylko w zakładach przetwarzających żywność, ale także w restauracjach, piekarniach, nawet w sklepach spożywczych. Samo posiadanie chłodni nie zapewni produktom spożywczym trwałości. Pomieszczenie, które zostało przeznaczone na chłodnie musi spełnić pewne warunki. Po pierwsze, musi mieć bardzo dobrą izolację – nie może się tam przedostawać ciepłe powietrze z zewnątrz, ani chłód nie może się wydostawać na zewnątrz. Szczególnie dobrze powinny być zaizolowane chłodnie w obiektach gastronomicznych, ponieważ bardzo często znajdują się w pobliżu kuchni.

W każdej chłodni powinny znajdować się solidne i grube drzwi. Kolejną ważną rzeczą jest wysokiej jakości agregat chłodniczy. Takie urządzenie musi być niezawodne i utrzymywać pożądaną temperaturę przez cały czas, także wtedy, kiedy pojawi się awaria. Żywność, która się rozmrozi pod żadnym pozorem nie może zostać ponownie zamrożona. W takim przypadku jest niemal pewne, że pojawią się bakteria, powodujące zatrucie pokarmowe. Producenci agregatów mają w swoich ofertach przeróżne modele, są nawet takie, które mogą schłodzić pomieszczenie do minus pięćdziesięciu stopni.

Sterowanie chłodnią

W nowoczesnych chłodniach stosuje się rozwiązania, które mogą w pełni zautomatyzować pracę. Automatyka pozwala na ustawienie stałej temperatury, ale można także nią sterować, dostosowując do potrzeb. Dodatkowo jest pomocna przy otwieraniu drzwi – można kontrolować kto wchodzi do chłodni, a także przyznawać lub ograniczać dostęp pracownikom. To bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wszyscy pracownicy muszą mieć dostęp do chłodni.