Jak oświetlić schody? Kinkiety?

Schody w domu powinny być dobrze oświetlone przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Światło w ty miejscu ma też walory estetyczne i wpływa na ogólny wygląd całego pomieszczenia. Jest do wyboru wiele różnych rodzajów lamp, które mają duży wpływ na wystrój całego wnętrza.

Oświetlenie schodów kinkiety

Wykorzystywane są zarówno kinkiety, lampy wiszące, jak i reflektory wpuszczane w ścianę na wysokości 1,5 m nad podłogą. Decydując się na oświetlenie schodów kinkiety powinny być najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli blask skierowany jest w dół, to wystarczą tylko one do prawidłowego oświetlenia pomieszczenia. W tej sytuacji najkorzystniejsze będzie zastosowanie żarówek ledowych. Czasami stosuje się podświetlanie stopni schodowych, które wtedy są wyjątkowo dobrze widoczne.

Jakie są rodzaje lamp na klatkę schodową?

Lampy sufitowe wiszące w takich przypadkach są stosowane dużo rzadziej, ze względu na niskie sufity. Natomiast lampy sufitowe w postaci plafonów sprawdzają się znakomicie i bardzo dobrze oświetlają całą przestrzeń klatki schodowej. Na rynku jest bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju punktów oświetleniowych, dlatego bardzo łatwo jest wybrać coś pasującego do konkretnej stylizacji. Minimalistyczne wnętrza potrzebują prostych w formie, często geometrycznych lamp, które zwracają uwagę swoim designerskim wzornictwem. Ponieważ obecnie minimalizm jest bardzo pożądany i coraz powszechniejszy, delikatne i subtelne lampy znajdują chętnie odbiorców i wielbicieli. Kinkiety ścienne to najpowszechniejsze elementy świetlne na klatkach schodowych. Są najczęściej nierozbudowane i dość skromne, aby nie przytłaczały wąskiego korytarza swoim przepychem. Projektanci starają się raczej ukryć, niż wyolbrzymić elementy oświetleniowe na schodach. Obecnie dostępne są również instalacje reagujące na ruch, co jest znakomitym pomysłem na oszczędzanie energii elektrycznej, szczególnie w domach, w których są dzieci, zapominające o zgaszeniu światła. Czujniki ruchu w takim przypadku są niezwykle praktyczne.