Jakie firany do kuchni wybrać?

Firany do kuchni są wbrew pozorom bardzo ważnym elementem dekoracyjnym tego pomieszczenia. Wpływają w dużej mierze na jego estetykę, ożywiają wnętrze i stanowią dopełnienie całej aranżacji. Powinny być jednocześnie efektowne wizualnie oraz funkcjonalne. Idealnie, gdy nie są trudne do utrzymania w czystości. Jakie zatem firany do kuchni warto kupić?

Firany do kuchni – na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Spędza się tam codziennie sporo czasu. Trzeba więc zadbać o estetyczną aranżację kuchennej przestrzeni. Duże znaczenie odgrywają firany do kuchni. Powinny zdobić wnętrze, a przy okazji chronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy intensywnym promieniowaniem słonecznym. Na co trzeba zwrócić uwagę przed ich zakupem?

1. Firany do kuchni muszą nadawać się do prania w pralce automatycznej, ewentualnie do prania ręcznego. W tym pomieszczeniu nie jest trudno o ich zabrudzenie. Poza tym przesiąkąją zapachami z gotowania.

2. Szerokość firan należy dopasować do wielkości okna, a ich długość do wysokości podłogi lub blatu. To ważne wtedy, gdy okno znajduje się nad meblami kuchennymi.

3. Dodatkowo firany muszą pasować do ogólnej stylistyki danego wnętrza i innych elementów wyposażenia kuchni.

Wiele ciekawych, gotowych już firan do kuchni można znaleźć w ofercie sklepu internetowego https://www.arthomedesign.pl/firany-do-kuchni.

Jakie firany do małej, a jakie do dużej kuchni?

Odpowiednie firany są w stanie optycznie powiększyć zmniejszenie lub sprawić, że wygląda ono na mniejsze niż w rzeczywistości. W niewielkich kuchniach raczej nie sprawdzają się długie firany sięgające ziemi i ciężkie tkaniny. Lepiej postawić na materiały lekkie np. woal czy organzę. Warto wybierać jasne barwy i jednolite motywy. Często najlepszy wyborem do małych kuchni są firany w kolorze białym – bez wzorów i falban. Można je natomiast lekko marszczyć czy podpiąć.

Oczywiście o wiele większe pole do popisu mają właściciele dużych kuchni. Pozwolić sobie mogą na zakup każdego rodzaju dekoracji okiennej. Do aranżacji klasycznych pasują firany żakardowe – białe lub kremowe. Czasem sprawdzają się efektowne hafty i koronki. Do wnętrz nowoczesnych lepszym wyborem są jednak lekkie firany woalowe.

W kuchniach otwartych na salon warto powiesić firanę, która pasuje do stylistyki całego wnętrza. Coraz większą popularnością cieszą się firany kolorowe. W dużych pomieszczeniach pozwolić sobie można naprawdę na wiele, także na różnego rodzaju wzory, falbany i zdobienia.