Mozaika do kuchni w stylu eklektycznym – poznaj nasze inspiracje

Styl eklektyczny wiąże się z zestawianiem obok siebie różnych trendów wnętrzarskich. Decydując się na to rozwiązanie, możemy cieszyć się niekonwencjonalnym wnętrzem, jakiego nie ma nikt inny. Pod warunkiem, że do aranżacji podejdziemy z wyczuciem.

To, że w eklektyzm pozwala na eksperymenty w wystroju, nie znaczy wcale, że mamy pełną dowolność. Musimy wykazać się poczuciem smaku i swego rodzaju zmysłem artystycznym. W przeciwnym razie możemy otrzeć się o chaos i kicz. Sprawdźmy, jak stworzyć piękną aranżację w stylu eklektycznym i jak można do tego wykorzystać mozaikę.

Wnętrze w stylu eklektycznym, czyli jakie?

Trudno o dwie aranżacje, które byłyby takie same lub bardzo podobne. A to dlatego, że największą zaletą stylu eklektycznego jest brak sztywnych zasad. Możemy zestawiać ze sobą elementy różnych stylów stylistycznych tak długo, jak długo wspólnie tworzą spójną i ciekawą aranżację. We wnętrzu eklektycznym nic nie może pojawić się przypadkowo. Każdy jeden kolor, przedmiot, wzór bardzo dokładnie trzeba przemyśleć, aby zachować ład i harmonię. Eklektyczna aranżacja przypomina mozaikę, dlaczegóż więc nie wykorzystać dodatkowo motywu mozaiki na przykład na ścianie? Płytek z tej kategorii jest całkiem sporo.

Wzorzysta mozaika w białym eklektycznym wnętrzu

Wiele osób chce rozjaśnić swoje wnętrza, więc decyduje się na jasne kolory. Dla przełamania bieli, bądź też innego bardzo jasnego koloru, warto sięgnąć po zdecydowaną ozdobę. Wzorzysta mozaika sprawdzi się w tym idealnie. I wcale nie musi pojawić się tylko w łazience na podłodze. Mozaika do kuchni może być nad blatem, w okolicy stołu, lub w innym miejscu, które chcemy podkreślić. Natomiast w holu lub przedpokoju może zdobić podłogę. Biel jest charakterystyczna dla stylu skandynawskiego, a mozaika w kształcie plastra miodu ze wzorem jest jednym z elementów stylu nowoczesnego. Takie połączenie komponuje się świetnie, więc mamy doskonały przykład eklektyzmu!

Bawmy się patchworkiem

W ostatnich latach bardzo modny stał się patchwork. Narzuty, poduszki, pokrowce na sofy. To dobre uzupełnienie nowoczesnego wnętrza. Wprowadza nieco ciepła i domowej atmosfery. A może by tak pokusić się o to, by patchwork pojawił się na ścianie? Kolorowa mozaika przełamie wrażenie surowości w każdym wnętrzu, nawet industrialnym, gdzie pojawia się beton.

Łączmy płytki z drewnem

Drewno jest uniwersalnym materiałem, który wykorzystuje się dokładnie w każdym stylu aranżacyjnym. Jest eleganckie, ponadczasowe, a wnętrza zyskują nieco naturalnego ciepła. Drewno jest nie tylko w postaci mebli, chętnie układamy je też na podłodze, ale czy musi być na całej powierzchni? Niekoniecznie. Projektanci podkreślają, że każde pomieszczenie warto podzielić na strefy. Wykorzystajmy do tego drewno i mozaikę. Przykładowo w kuchni w okolicy wyspy kuchennej, albo blatu roboczego na podłodze może być stylowa mozaika, na pozostałej powierzchni umieśćmy być drewno. Jeśli kuchnia jest łączona z salonem, to mozaika sprawdzi się w części kuchennej, a drewno w salonie. Podział stref wyraźny i efektowny zarazem.