Kuchnia w stylu loftowym – jak dobrać sprzęt AGD?

Loft – królestwo betonu, cegieł, względnego minimalizmu i ogólnej surowości. Królestwo niezwykle estetyczne, funkcjonalne i nieszablonowe, które coraz częściej gości w naszych domach. Loftowe wnętrza charakteryzują się również doskonałą grą dobranych materiałów, dominacją odcieni takich jak szarości, antracyty lub czernie oraz światło skąpane w designerskich metalowych osłonach, reflektorach, plafonach itp. A jak styl loftowy sprawdzi się w kuchni? Czy warto na niego postawić i nadać kuchni prawdziwy wyraz i charakter? Jak dobrać odpowiedni sprzęt AGD, by dodatkowo pasował co wybranego przez nas stylu?

Kuchenny loft

Kuchnia to wnętrze, które powinno charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością. Odpowiednio zachowany ciąg kuchenny pozwoli nam znacząco ułatwić poruszanie się między kuchennymi obszarami, tak więc kluczowym elementem jest dobre zaprojektowanie i zagospodarowanie wnętrza. Jakie materiały zastosować w kuchni, aby podkreślić jej loftowość?

  • przede wszystkim drewno – nada ono kuchni odpowiedni charakter, ale również stanie się elementem, który ociepli to wnętrze. Drewno idealnie współgra z czernią zarówno matową jak i wysokopołyskową, więc jeśli planujesz okrasić loftem swoją kuchnię, postaw na drewniane blaty w ciągu kuchennym i/lub na wyspie – idealnie wkomponują się w styl.
  • cegła – ten materiał idealnie sprawdzi się na ścianie zamiast klasycznych płytek. Cegłą można wyłożyć zarówno przestrzeń między dolnym a górnym ciągiem szafek lub zaaranżować osobną ścianę. W tym przypadku należy pamiętać, ze cegła wymaga odpowiedniej pielęgnacji – zwłaszcza w kuchni, dlatego istotne jest zaimpregnowanie jej przed działaniem tłuszczu lub innych substancji.
  • szkło to również istotny element stylu loftowego. Różnego rodzaju przeszklenia np. szafek nadadzą Twojej kuchni wyjątkowego charakteru.
  • elementy budowlane, np.: rury wentylacyjne, belki konstrukcyjne, elementy instalacji elektrycznej mogą stać się częściami ozdobnym kuchni. Wówczas najlepiej podkreślać tego typu rzeczy wyrazistymi kolorami np. czernią.

Sprzęt AGD w kuchni loftowej

Urządzanie kuchni to nie tylko dobór odpowiedniego koloru ścian, frontów szafek, blatów, oświetlenia czy charakterystyki płytek. Ważny w tym przypadku jest sprzęt AGD, bez którego funkcjonowanie kuchni staje się niemożliwe. Urządzanie kuchni w stylu loftowym wiąże się z tym, że nasz sprzęt powinien mieć prosty i surowy wygląd – podobnie jak reszta kuchennego otoczenia i mieścić się w zabudowie.

Lodówka

Jeżeli nie decydujemy się na zabudowanie naszej lodówki, warto postawić na taką, która ma czarne bądź metaliczne wykończenie. Tutaj przekrój producentów i modeli jest naprawdę spory. Kwestią pozostaje nasz budżet, dobór pojemności i dodatkowych funkcji.

Kuchenka do zabudowy Solgaz

Kuchenka to istotna kwestia urządzania kuchni. Polski producent sprzętów AGD ma w swojej ofercie szeroki wybór produktów takich jak:

  • płyty gazowe ceramiczne i indukcyjne,
  • piekarniki gazowe, kompaktowe,
  • okapy przyścienne lub szafkowe oraz inne akcesoria.

Co ważne – firma oferuje produkty większości w kolorze czarnym, a więc doskonale pasującym do stylu loftowego, zapewniając przy tym najwyższe standardy jakości. Przy projektowaniu wnętrza kuchni istotne jest, by wykorzystać jej każdy centymetr, a więc warto pomyśleć nad zabudową sprzętu AGD. Komponując kuchenkę pod zabudowę marki Solgaz, będziesz miał możliwość dokładnego jej zaprojektowania wedle potrzeb Twoich i Twojej kuchni, a ponadto wyrazisz loft także poprzez sprzęt.

Zmywarka

Kwestia zmywarki nie powinna nam przysporzyć większych trudności, ponieważ zostanie ona obudowana frontem szafek, więc jej zewnętrzny wygląd nie musi być dla nas wyznacznikiem. Warto w tym momencie skupić się na komponentach technicznych, takich jak: pojemność, klasa energetyczna, poziom hałasu czy zużycie wody.

Industrialne dodatki

Pamiętajmy, że kuchnia to również dodatki. Styl loftowy nie lubi się raczej z przesytem dekoracyjnym. Idealnie zaś będzie współgrał z dodatkami typu: metalowe puszki, żeliwne garnki oraz patelnie, drewniane skrzynki lub deski do krojenia. W ciekawy sposób np. za pomocą metalowej półki możemy wyeksponować świeże zioła, słoiki z ulubionymi przyprawami lub inne kuchenne akcesoria. Nie zapomnij o jakimś ciekawym industrialnym zegarze ściennym, który pozwoli podkreślić loftowe wnętrze. Świetnie sprawdzi się także farba tablicowa, którą możesz zaaranżować jedną ze ścian bądź jej kawałek. Będzie to idealne miejsce na zapiski, ulubione motto czy rodzinne fotografie.

Urządzając loftową kuchnię, ale również każde inne pomieszczenie, pamiętajmy, że mniej znaczy więcej. Jeśli więc natkniecie się w swoim wnętrzu na prawdziwy beton – nie niszczcie go, a wyeksponujcie i sprawcie by stał się częścią pięknego loftowego wnętrza.