Lampy wiszące w stylu industrialnym: surowość i oryginalność

Lampy wiszące w stylu industrialnym: surowość i oryginalność

Lampy wiszące są chyba najbardziej charakterystycznymi elementami wystroju pomieszczeń. W dzisiejszych czasach, style i trendy przemijają szybko, jednak styl industrialny już od jakiegoś czasu cieszy się dużą popularnością. To dzięki niemu, lampy wiszące wkręcają się w bardzo wiele wnętrzarskich projektów. W artykule zostanie poruszony głównie temat tego, czym charakteryzują się lampy wiszące w stylu industrialnym.

1. Historia stylu industrialnego

Styl industrialny to styl, który pojawił się w Wielkiej Brytanii w erze rewolucji przemysłowej. W końcu XVIII w. zaczęto intensywnie korzystać z parowozy, fabryk, maszyn itp. przez co pojawił się styl w architekturze, designie oraz sztuce. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są przemysłowe elementy: metalowe rury, beton, drewno. Najważniejsze w tym stylu są elementy o szerokim zastosowaniu, które służą funkcjonalności obiektów przemysłowych, były one przede wszystkim pozbawione zbędnych zdobień.

2. Lampy wiszące w stylu industrialnym

Współczesne lampy wiszące w stylu industrialnym czerpią bezpośrednio z podręcznych rozwiązań, wytwarzanych przez pracowników fabryk na początku XX w. Cechy charakterystyczne lamp w stylu industrialnym to budowa z prostych, metalowych rurek, przewijających się w grubych plecioch, stojaków czy ramek. Oczywiście, lampy wiszące industrialne są znacznie bardziej dopracowane. Ich nowoczesne wersje to projektanci, którzy zaczerpnęli z bazy prostych koncepcji, tworząc bardziej dopracowane rozwiązania.

3. Surowość i oryginalność

Lampy wiszące w stylu industrialnym są uniwersalne – pasują do wnętrz zarówno jako pojedyncze elementy, jak i wchodzące w skład większych projektów. Indywidualne, oryginalne lampy wiszące znajdą się idealnie w kuchniach i jadalniach, gdzie są praktyczne i funkcjonalne. Wprowadzają surowy styl, który idealnie koresponduje z betonowym, czy ceglanym środowiskiem. Industrialne lampy wiszące są również doskonałe dla pomieszczeń o wysokim suficie, dodając przestrzeni i lekkości.

4. Materiały i kolorystyka

Każda lampa wisząca w stylu industrialnym jest stworzona z odważnym wyczuciem – kolorystyka jest prosta, aż do surowego metalicznego wykończenia. Istotą lamp wiszących jest ich prostota w wykonaniu i w kolorystyce – w ich przypadku zobaczymy jednolite czarne, szare, kolor miedzi itp. Wszystko to odpowiada oryginalnemu i surowemu stylowi wystroju, który jest uznawany za bardzo stylowe rozwiązanie.

5. Podsumowanie

Lampy wiszące w stylu industrialnym zyskują coraz większą popularność, ze względu na nowoczesne rozwiązania. To także styl, który można połączyć z innymi stylistykami, takimi jak skandynawski, a zawsze będzie idealnym uzupełnieniem całej kompozycji aranżacyjnej. Pomysły na lampy wiszące industrialne są dowodem na to, że najprostsze formy są czasem najbardziej atrakcyjne. Jeśli lubimy surowość i przemysłowy styl wystroju, lampy wiszące w stylu industrialnym to bardzo dobry wybór.