Dlaczego gubimy włosy?

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. W okresie sierpnia i września obserwuje się na ogół największe nasilenie wypadania włosów. Przeciętnie jest to ok. 60-64 na dzień. Najbardziej charakterystyczne objawy to przerzedzenie się fryzury, rozsiane lub skupione w określonych miejscach. Najczęściej zauważalne objawy to zwiększona ilość włosów, które zostają po czesaniu na szczotce i grzebieniu.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo, są one także zależne od płci, wieku oraz stanu zdrowia.
U kobiet najczęściej ma to związek z niedoborem żelaza w poganizmie oraz terapią hormonalną. Rozpoczęcie lub zakończenie przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, wkraczanie w okres klimakterium a także stan po porodzie. Jest to uwarunkowane zmniejszoną ilością estrogenu, który chroni nasze włosy przed nadmiernym wypadaniem.
W przypadku mężczyzn sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ w 95% przypadków wypadanie włosów jest przejawem łysienia uwarunkowanego genetycznie. Natomiast występowanie tego zjawiska jest uzależnione od wieku, skłonności dziedzicznych i męskich hormonów płciowych.
Wypadanie włosów w młodym wieku najczęściej ma podłoże psychiczne. Kumulacja negatywnych emocji takich jak stres, złość, zazdrość, wściekłość aktywuje przysadkę mózgową do wydzielania androgenów czyli męskich hormonów płciowych, sprzyjających wypadaniu włosów. Zmiana diety, głodówki lub nieprawidłowo przeprowadzane posty także mogą być przyczyną utraty włosów u dziewcząt nadmiernie się odchudzających.

Odżywianie ma bardzo istotny wpływ na stan włosów. Największy wpływ na wytrzymałość i witalność włosów ma żelazo, jod i witaminy z grupy B. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, zapobiega nadmiernej utracie włosów u ludzi zdrowych. Nieprawidłowa dieta jest bardzo częstą przyczyną i wpływa na wypadanie włosów w młodym wieku, szczególnie u młodych dziewcząt, które maja tendencję do odchudzania się.
Jeżeli włosy zaczynają nagle wypadać garściami, trzeba niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Mogą sie za tym kryć poważne choroby lub zatrucia.