Wybieramy lampki do lustra łazienkowego.

Podświetl dobrze swoje lustro.

Wiesz, jak najlepiej oświetlić swoją łazienkę, ale czy wiesz, jak sprawić, by twoje lustro naprawdę wyglądało najbardziej reprezentacyjnie? Często zaniedbywane przy instalacji oświetlenia łazienkowego, lustro jest kluczowym elementem. Zbyt dużo lub zbyt mało światła odbija zniekształcony obraz ciebie. Oto nasze wskazówki, jak zoptymalizować oświetlenie i uniknąć błędów.

Dobrze oświetlone lustro = dobrze ułożone światło.

Tajemnica dobrze oświetlonego lustra tkwi w rozpraszaniu światła. Często myślimy o oświetleniu wierzchołka lustra, ale ten pojedynczy punkt świetlny nie wystarczy, aby Cię sublimować! I nie bez powodu, koncentracja światła powyżej będzie generować efekty cienia i zakłócać globalną wizję.
Aby światło było idealnie rozproszone, nie można ignorować punktów świetlnych na prawo i lewo od lustra. Jak lustra w garderobie otoczone żarówkami, to od ciebie zależy, czy będziesz gwiazdą w swoim codziennym życiu! Uważaj jednak na małą łazienkę, możesz być zadowolony z oświetlenia na górze tylko dlatego, że efekty są minimalne.
Kiedy otaczasz swoje lustro swoim oświetleniem, bądź bardzo ostrożny z kierunkiem światła, musi ono być skierowane na Ciebie, a nie w kierunku lustra, na ryzyko tworzenia nieestetycznych odbić. Dlatego należy wybierać oprawy ze szkła matowego, aby uniknąć refleksów lub plam kierunkowych.
W przypadku oświetlenia funkcjonalnego zalecana jest moc co najmniej 800 lumenów i strumień 300 lumenów oraz, w miarę możliwości, ciepły ton. Pomyśl o zrekompensowaniu tego funkcjonalnego oświetlenia cieplejszym oświetleniem akcentującym lub bardziej dekoracyjnym, aby uniknąć zbyt klinicznej atmosfery w Twojej łazience.

Dobrze oświetlone lustro = bezpieczeństwo.

Lustra łazienkowe są w pomieszczeniach wilgotnych, a zatem koniecznie wymagają odpowiednich standardów oświetlenia. Normy BHP określają obowiązkowe zasady instalacji elektrycznej w łazience. Przewiduje on kilka klas oświetlenia i różne objętości w łazience. Każda klasa opraw oświetleniowych może być instalowana tylko w określonych ilościach, w określonych warunkach.
Ponadto, istnieją wskaźniki ochrony, które określają stopień ochrony każdego światła. Jeśli Twoje lustro znajduje się wystarczająco daleko od prysznica lub wanny, możesz podświetlić je indeksem IP X1, ale jeśli znajdujesz się w pobliżu punktu poboru wody, powinieneś wybrać indeks IP X4.

Jakie lampki do lustra łazienkowego wybrać?

W przypadku górnej części lustra można zdecydować się na tubę, która jest zawsze skuteczna, lub na spoty zwiększające oświetlenie. Na bokach, pasek LED zapewni ukierunkowane i wydajne oświetlenie. Taśma LED będzie miała bardziej dekoracyjny, a nie funkcjonalny aspekt. Możliwe jest również uznanie żarówek za gwiazdy, jeśli łazienka jest wystarczająco duża, a lustro na to pozwala, w przeciwnym razie zostaniesz dosłownie zalany światłem!