Listwy do elektrozaczepów i ich rodzaje

Elektrozaczepy obecnie są bardzo często wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Wykorzystywane są one powszechnie w mechanizmach służących do otwierania i zamykania drzwi. Nowoczesne technologie sprawiają, że z każdym rokiem te rozwiązania są coraz bardziej skuteczne i przede wszystkim spełniają oczekiwania klientów. Jednym z elementów, który jest niezbędny w takiej właśnie instalacji są odpowiednie blachy, które są  bardzo ważną częścią całej instalacji.

Rodzaje listew do elektrozaczepów

Blachy do elektrozaczepów to bardzo wiele różnorodnych rodzajów, aby bez problemu można je było dopasować do każdej sytuacji. Najczęściej montowane są one w miejscach takich jak furtki, w tym wypadku więc również kształt i wielkość furtki ma spore znaczenie przy wyborze odpowiednich.  Nie bez znaczenia przy wyborze blachy pozostaje również rodzaj zamknięcia, jakie ma być w danym miejscu zastosowane. Oczywiście również kwestie związane z wyglądem końcowym zainstalowanego zamknięcia nie pozostają bez znaczenia przy wyborze blach.
Przede wszystkim istotny jest rozmiar blach, dopasowany do miejsca montażu. Mowa tutaj przede wszystkim o ich długości i szerokości, aby nie wystawały poza obrys furtki czy futryny, jeśli mają być montowane przy drzwiach. Ciekawym rozwiązaniem są blachy kątowe, które zgodnie z ich nazwą montuje się na narożniku furtki lub futryny.

Blachy do elektrozaczepów otwarte i zamknięte

Poza podziałem ze względu na ich wielkość, listy do elektrozaczepów dzieli się także ze względu na ich rodzaj. Mogą być zamknięte lub otwarte, bardzo często stosowane są również blachy z tak zwanym wyślizgiem. Te ostatnie to rodzaj blach zamkniętych, jednak z jednej strony mają specjalnie wykonane zakończenie, które umożliwia łatwiejsze ślizganie się po nim zapadki. Często wskazuje się, iż tego typu elektrozaczepy są znacznie cichsze i mogą być montowane na słabszych powierzchniach, gdyż nie obciążają ich tak bardzo. Listwy otwarte z jednej strony nie mają ograniczenia, dzięki czemu zapadka od razu jest zwolniona i można otworzyć drzwi lub furtkę. Szczególnie przy zamykaniu ma to duże znaczenie, bowiem często aby zamknąć drzwi z elektrozaczepem trzeba użyć sporej siły.
Zamknięte listwy do elektrozaczepów to z pewnością jedne z częściej montowanych. Spowodowane jest to bardzo często kosztami, związanymi z montażem takich zamknięć. Ten model bowiem jest najbardziej powszechny, co sprawia że jednocześnie jego cena jest również bardzo atrakcyjna. Nie dziwi fakt, że klienci często decydują się na nie właśnie ze względu na jego cenę. Odpowiednio wybrane listwy do elektrozaczepów są bardzo istotnym czynnikiem, gdyż dzięki nim zamek będzie działał odpowiednio i przede wszystkim bez awarii przez długi czas.