Zioła na zgagę I nadkwaśność żołądka

Uczucie zgagi oraz nadkwaśność żołądka często potrafią negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Szybkie tempo życia, jedzenie w pośpiechu czy spożywanie gotowych dań nieposiadających wartości odżywczych mogą negatywnie wpłynąć na działanie naszego organizmu, powodując nieprzyjemne doznania. Aby wyeliminować problemy układu pokarmowego, wcale nie musimy sięgać po specjalistyczne leki. Co zatem może nam pomóc? Odpowiednio dobrane zioła.
Poniżej przedstawiamy naturalne sposoby na walkę ze zgagą oraz nadkwaśnością żołądka za pomocą roślin leczniczych, dzięki którym w łatwy i przyjemny sposób pozbędziemy się raz na zawsze dokuczliwych problemów.

Najlepsze zioła na zgagę i nadkwaśność

Uczucie zgagi jest często porównywane do pieczenia w przełyku i klatce piersiowej i wynika z cofania się treści żołądkowej do krtani. Powodem tego zaburzenia najczęściej jest zbyt szybkie i niedokładne przeżuwanie pokarmu, stres oraz przejedzenie. Warto zatem poznać najlepsze zioła na zgagę, aby w przypadku pojawienia się dyskomfortu, wiedzieć, jakie rośliny lecznice złagodzą objawy.

KURKUMA

Pierwszym ziołem, które posiada zbawienny wpływ na zgagę, jest kurkuma. Przyprawa ta zawiera kurkuminę, która zapobiega gromadzeniu się kwasu żołądkowego, dzięki czemu łagodzi dolegliwości bólowe oraz stabilizuje metabolizm. Warto jednak pamiętać, aby spożywać kurkumę z umiarem, gdyż jej nadmiar może wywołać dolegliwości żołądkowe.

RUMIANEK

Innym ziołem, które łagodzi uczucie zgagi, jest rumianek. Do najlepszych właściwości tej rośliny można zaliczyć produkcję substancji osłaniających układ pokarmowy oraz ochronę przed stresem. Uspokajające działanie rumianku przeciwdziała występowaniu wrzodów żołądka oraz pomaga w ich leczeniu.

LUKRECJA

Kolejnym ziołowym środkiem na nadkwasotę jest lukrecja, która łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, uśmierza ból oraz pobudza wydzielanie śluzu w żołądku, regenerując uszkodzoną błonę oraz przyspieszając gojenie. Lukrecja poprzez właściwości podwyższające ciśnienie tętnicze krwi nie jest zalecana do stosowania przez dłuższy okres.

KMINEK

Następną przyprawą, którą warto wdrożyć podczas walki z nadkwaśnością, jest kminek. Pobudza on wydzielanie soków trawiennych, wspomaga proces trawienia, zapobiega wzdęciom, a także posiada właściwości przeciwskurczowe. Kminek można spożywać zarówno w postaci ziaren jak i naparu.

IMBIR

Korzeń imbiru stanowi kolejny naturalny lek na pieczenie w przełyku. Ponadto, wspomaga on trawienie oraz eliminuje nudności. Napar z imbiru można przygotować w prosty i szybki sposób – wystarczy zalać starty korzeń wrzątkiem.

KOPER WŁOSKI

Koper włoski jest kolejnym ziołem wykorzystywanym w walce ze zgagą. Dlaczego? Pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia funkcjonowanie żołądka oraz eliminuje gazy wytwarzające się w organizmie. Co więcej, koper włoski jest niezawodny podczas niestrawności, skurczy żołądka, zaparć, wzdęć oraz gazów. Zaleca się, aby po każdym posiłku spożyć koper.

INNE ZIOŁA

Do innych ziół, które powodują zmniejszenie pieczenia w przełyku zaliczyć można kwiat lipy, natkę pietruszki, lawendę, melisę, miętę, rdest wielokwiatowy, aloes oraz ziele piołunu.
Zioła na zgagę stanowią świetny, tani oraz przyjemny sposób na to, aby raz na zawsze pozbyć się dokuczliwych problemów, bez stosowania leków.