Oświetlamy ogród

Minął już czas, gdy nasze ogrody po zachodzie słońca zamieniały się w ciemne labirynty, a żeby posiedzieć wieczorami w altance, trzeba było się nagimnastykować z szukaniem sposobu na dostęp do światła. Ciemność nie jest już nas w stanie zaskoczyć, zwłaszcza, że na rynku producenci oświetlenia prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach, by spełnić oczekiwania swoich klientów.

Bardzo popularną opcją stały się lampy z czujnikiem ruchu.

Jak sama nazwa wskazuje – ich działanie polega na automatycznym wykrywaniu ciała obcego w okolicy, włączając tym samym oświetlenie. Czujnik ruchu – jest to technologia, która na początku bardzo dobrze sprawdzała się w ochronie, ponieważ wykrywała najmniejszy ruch osób, które nie powinny znajdować się w danym miejscu. Sukces ten pozwolił na jej wykorzystanie w budowie lamp zewnętrznych i ogrodowych. Główną zaletą tego systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz – oczywiście – zmniejszenie rachunków za prąd, ponieważ lampy świecą tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Innym rodzajem, wykorzystywanych w towarzystwie czujnika ruchu – jest czujnik zmierzchu.

Lampy ogrodowe z czujnikiem zmierzchu są kolejnym ukłonem w stronę konsumentów. Technologia ta nazywana jest potocznie automatem zmierzchowym. Dzięki swojej budowie, pracuje tak, by mierzyć natężenie światła. Rolą takich lamp jest wykrywanie momentu, w którym zapada zmierzch, czyli wykrywanie ciemności i włączanie automatycznie obwodu elektrycznego o raz – oczywiście- wyłączanie go, gdy nadchodzi świt. Na rynku istnieje również opcja przekaźnika zmierzchowego wraz z zegarem – pozwala to ustawić nam godzinę włączenia lamp w danym dniu, z dokładnością co do minuty.
Jeśli wybieramy lampy ogrodowe, które ustawimy w pobliżu altan, alejek – należy zwrócić uwagę na słupki oświetleniowe, lampy cokołowe czy latarnie ogrodowe z czujnikami ruchu i zmierzchu. Będzie to najlepsza opcja do wykorzystania w warunkach ogrodowych. Jednak możemy skorzystać z wielu innych propozycji, które oferują nam firmy takie jak Rabalux czy Polux, wszystko zależy od osobistych preferencji i gustu.