Oświetlenie do pokoju dziennego czyli jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Wystrój wnętrz wpływa na nastrój jaki nas ogarnia po wejściu do danego pomieszczenia. Dlatego nie powinno się tej kwestii lekceważyć, powinno się do niej podchodzić z dużym zaangażowaniem. Zwłaszcza salon, który jest pomieszczeniem o charakterze zarówno gościnnym jak i wypoczynkowym, musi być starannie wykończony, z dbałością o szczegóły.

Ważna funkcja oświetlenia – oświetlenie do pokoju dziennego

Urządzając salon trzeba pamiętać o wielu ważnych kwestiach, na przykład o odpowiednim oświetleniu. Oświetlenie w każdym pomieszczeniu pełni ogromnie ważną funkcję, ale w salonie musi ono być wielofunkcyjne. Dlatego wybierając oświetlenie do pokoju dziennego należy zadbać o to, by spełniało ono wszelkie oczekiwania. Trzeba się więc zdecydować na kilka rodzajów oświetlenia, tak by mogło ono spełniać kilka różnych funkcji. W salonie przede wszystkim musi się znaleźć jedna główna, położona w centralnym miejscu lampa sufitowa. Może to być plafon albo żyrandol, albo też jakaś nowoczesna lampa wisząca. Takie centralne oświetlenie ma oświetlić centralnie salon wieczorową porą. Jeśli salon jest połączony z jadalnią, to taka centralna lampa powinna się znaleźć nad stołem jadalnianym. Poza tym można zamontować w salonie kilka lampek typu halogenki, które będą rozmieszczone wzdłuż sufitu i ścian. Kolejną propozycją są lampy stojące podłogowe, które zwykle ustawia się w rogu salonu. Można się też zdecydować na kilka kinkietów ściennych, których światło oświetli ściany i różne zakamarki.

Jakie funkcje pełni oświetlenie w salonie?

Jak już wyżej wspomniano, oświetlenie pełni kilka ważnych funkcji. Oświetlenie centralne, ma wskazywać środek pomieszczenia i ma oświetlać centrum pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o lampy stojące, to ich zadaniem jest doświetlenie pewnych sfer w pomieszczeniu, bardzo często to oświetlenie jest wykorzystywane do czytania książek na fotelu itp. Kinkiety i halogeny, mają z kolei podświetlać trudno dostępne miejsca, mają rozjaśnić wnętrze ale jednocześnie stworzyć w nim klimat o wiele bardziej kameralny i przytulny.