- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
- Pokój dziecięcy od A do Z: Praktyczne wskazówki dla rodziców
- Kontener na odpady budowlane – wynajem kontenerów na gruz Warszawa
Oświetlenie łazienkowe
Jaką rolę pełni oświetlenie w łazience?
Najważniejszą rolą, jaką spełnia światło w naszym pomieszczeniu, jest umożliwienie wygodnego korzystania z jego funkcji. Podstawowym elementem w łazience jest oświetlenie ogólne. Jest to baza, która zapewnia przejrzystość. W przypadku ciemniejszych kolorów wnętrza, należy pamiętać, że zapotrzebowanie pomieszczenia na światło będzie zwiększone.
Następną częścią jest oświetlenie kierunkowe, dzięki któremu jesteśmy w stanie skupić światło na danym obszarze lub obiekcie. Przydaje się ono w sytuacji, gdy któraś z części naszej łazienki wymaga dodatkowej dawki światła, na przykład półka i umywalka z kosmetykami. Ostateczną funkcją, jaką pełnią żarówki w naszej łazience, jest rola dekoracyjna. Dodaje klimatu i atmosfery naszemu wnętrzu.
Oświetlenie ogólne
Oświetlenie ogólne, nazywane inaczej podkładowym jest tłem dla reszty. Aby wszystko było w naszej łazience widoczne, potrzebna jest umieszczona w centralnej części sufitu plafoniera, czyli lampa w kształcie odwróconego półmiska. Dodatkowo, należy zamieścić żarówki halogenowe, nad wanną czy prysznicem. Przy układaniu mebli w pomieszczeniu, warto upewnić się, że żaden z elementów wnętrza nie zasłania drugiego w taki sposób, że odcina mu dostęp do światła, przy okazji, rzucając na niego cień. Diody umieszczone na listwach, należy ułożyć tak, by ich światło nie wędrowało w stronę oczu osób w łazience. W taki sposób nakierowane żarówki, po prostu będą drażniły nasze oczy, świecąc prosto w ich stronę. Listwę najlepiej umieścić na granicy powierzchni lub materiałów, przykładowo, w specjalnie wymodelowanej wnęce. Optymalna siła żarówki, będącej częścią oświetlenia podkładowego jest 50 W.
Oświetlenie kierunkowe
Oświetlenie kierunkowe wykorzystywane jest najczęściej do rzucenia lekkiego światła na osobę stojącą przed lustrem. Dzięki niemu, nasze odbicie będzie wyraźne. Żarówki halogenowe należy usadowić w równoległej linii, po bokach i nad lustrem, w odległości do dziesięciu centymetrów od ramy.
Prostszym rozwiązaniem są kinkiety. Lampa ścienna powinna składać się z zamkniętego klosza i ze świetlówki.
Priorytetową czynnością, podczas zakupu oprawy, jest upewnienie się, że przystosowaną ją do powierzchni mokrych. Takie oprawy, są specjalnie oznaczone. Oprawy oświetlenia, będące montowane 60cm od wanny, potrzebują certyfikatu IPX 4. Oprawy montowane dalej, wymagają stopnia ochrony IPX 5, a te bezpośrednio nad wanną i kabiną, IPX 7.
Oświetlenie strefy kąpielowej
Ze względu na to, że wanna czy kabina potrzebuje większej ilości światła, potrzebne jest zastosowanie dodatkowego źródła.
Tak jak w przypadku poprzednich przypadków, tutaj też należy pamiętać, by światło nie oślepiało użytkownika łazienki. Dodatkowo, wanna pełni rolę miejsca relaksu, więc oświetlenie padające na nią powinno być uspokajające. Dobrym rozwiązaniem tutaj są kinkiety, rzucające światło na sufit. Wtedy otrzymujemy efekt przyjemnego odbicia.
Oświetlenie dekoracyjne
Gdy nasza łazienka wydaje się za mała, za pomocą prostej sztuczki optycznej jesteśmy w stanie uzyskać efekt powiększenia wnętrza. Więcej źródeł światła sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Drobne akcenty, które podświetlają obraz lub fotografię wiszącą na ścianie, również są przyjemne dla oka.
Włączniki
Logicznym jest, że każdy system potrzebuje włącznika, by mógł zacząć działać. By zapewnić większą swobodę, warto zastanowić się nad systemem ściemniania. Do manipulacji oświetleniem żarowym, używamy potencjometra, w przeciwieństwie do oświetlenia LED-owego. Do prawidłowego funkcjonowania, potrzebny jest czterożyłowy system zasilający.
Ważną kwestią jest część oświetlenia, jaką uruchamiamy na zewnątrz pomieszczenia. Wbrew pozorom, architekci radzą, by nie było to oświetlenie ogólne. Gdy rano, w pośpiechu wchodzimy do łazienki, chcąc zrobić ze sobą porządek przed wyjściem, włączenie silnego światła podkładowego sprawi, że nasze oczy przejdą niemały szok. Najrozsądniejsze zatem wydaje się podłączenie włącznika na zewnątrz do lampki nad lustrem.
Bezpieczeństwo ponad wszystko!
Lampa stojąca, u której występuje ryzyko przewrócenia się jest fatalnym pomysłem. Gdy leżymy wygodnie w wannie i nagle, w naszą stronę upada lampa stojąca to… No właśnie, skutki mogą być tragiczne. Tak samo, unikajmy lamp wiszących, powodujących mniejszą swobodę naszych ruchów.
Pamiętajmy o połączeniach wyrównawczych, które łączymy z główną szyną uziemiającą.
Przestrzeganie limitów dotyczących położenia gniazdek też jest ważne. Pamiętajmy, że ładna kompozycja łazienki nie jest ważniejsza od naszego zdrowia.