6 wskazówek przy urządzaniu pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecka bez wątpienia wymaga odpowiedniego planu oraz przemyślenia. W końcu to miejsce, w którym pociecha śpi, spędza czas wolny, trzyma swoje ubrania oraz wszelkie skarby. Dla starszych dzieci pokój staje się również przestrzenią przeznaczoną do nauki. Jak pogodzić wszystkie z tych potrzeb? Właśnie na tym się skupimy tym razem!

Wybór odpowiedniego łóżka do pokoju dziecka

Nie da się ukryć, że łóżko czy nawet łóżeczko dla dziecka to kluczowy element wyposażenia w pokoju. Warto zatem zadbać o jego funkcje użytkowe oraz atrakcyjny wygląd. Najlepszy wybór dla niemowląt to drewniany model o regulowanym poziomie wysokości. Taka konstrukcja rośnie wraz z maluchem, zabezpieczając go przed wypadnięciem. Im jest on starszy, tym niższy poziom łóżeczka wybieramy. Z kolei drewno to hipoalergiczne tworzywo, które wnosi do wnętrza wyjątkowe ciepło. Obecnie łóżeczka dziecięce pojawiają się w wielu wzorach i kolorach, dlatego znalezienie tego idealnie dopasowanego do gustu rodziców i potrzeb dziecka to żaden kłopot.

Kiedy mowa o nieco starszych szkrabach, dobrze pomyśleć o rozwiązaniu, które zachęci pociechę do samodzielnego snu w swoim pokoju oraz doda całej aranżacji oryginalnego charakteru. Łóżko dziecięce domek lub tipi to jedne z najciekawszych propozycji, które warto rozważyć. Takie modele składają się z dolnej części w formie klasycznego miejsca snu, zagłówków oraz ozdobnej ramy złożonej na wzór dachu. Spanie w nich stanie się wspaniałą przygodą dla każdego kilkulatka. Za to dla dzieci wkraczających w okres nastoletni trzeba przygotować łóżko w „dorosłym” rozmiarze.

Strefy w pokoju dziecięcym

Kolejna bardzo istotna kwestia to podział pokoju na strefy, zwłaszcza kiedy nie mamy już do czynienia z niemowlęciem. Dziecko potrzebuje obszaru wypoczynku, zabawy oraz nauki czy też skupienia (szczególnie starsze). Przy czym łóżko ustawiamy z dala od okna, a dwie pozostałe strefy powinny mieć bezpośredni dostęp do słońca. Z tym zresztą wiąże się kolejna kwestia, czyli dobór oświetlenia. Podstawa to oczywiście światło ogólne pod sufitem. Jednak pamiętajmy także o małych lampkach przy biurku oraz przy łóżku. W przypadku tego ostatniego możliwość regulacji natężenia światła zapewni największy komfort użytkowania.

Pojemne, funkcjonalne meble w pokoju malucha

Meble, które trafią do pokoju dziecięcego, muszą sprzyjać utrzymaniu w nim porządku oraz zmieścić wszystko, czego mały człowiek potrzebuje do codziennego życia. Wśród nich nie może zabraknąć pojemnej szafy, szafek, komody z szufladami czy półek do powieszenia na ścianie. Ważne, aby odpowiadały one wzrostowi dziecka, tak aby mogło ono samodzielnie z nich korzystać. Dobry pomysł to również zakup mebli o dość uniwersalnym wzornictwie i frontach. Dzięki temu nie będzie trzeba ich tak często wymieniać. To z kolei sprzyja oszczędności pieniędzy, które przeznaczymy np. na piękne dekoracje do pokoju.

Zarówno wspomniane wyżej małe łóżeczko dla dziecka, jak i łóżko dziecięce domek znajdują się w ofercie sklepu internetowego https://www.meblemagnat.pl. Nie brakuje tam pięknych, a zarazem bardzo praktycznych mebli dla najmłodszych.