Mały pokój i dwójka dzieci, jak zorganizować im spanie?

Urządzenie pomieszczeń o małej przestrzeni jest zawsze trudne. Jeśli jednak ma to być pokój dziecięcy do tego przeznaczony dla dwójki to wyzwanie wydaje się jeszcze bardziej wymagające. Warto w takich przypadkach zastosować najbardziej funkcjonalne rozwiązania, takie jak łóżko na antresoli lub specjalne i bardzo pojemne szafki na zabawki i wszystkie akcesoria do zabawy. Dzięki temu nawet bardzo małą przestrzeń można zaprojektować w ciekawy sposób.

Przestrzeń do spania i odpoczynku

Dzieci muszą we własnym pokoju posiadać miejsce odpowiednie do odpoczynku oraz spania. Jeśli przestrzeń jest naprawdę niewielka, a w pokoju musi być miejsce dla dwójki dzieci należy zastanowić się nad szczególnymi rozwiązaniami, które zapewnią dzieciom maksymalny komfort. Łóżko na antresoli sprawia, że cała przestrzeń na podłodze może być przeznaczona na zabawę i rozrywkę. Łóżka znajdujące się na antresolach są dla dzieci niezwykle atrakcyjne i z pewnością sprawią im ogromną radość. Dzięki temu pokój dziecięcy będzie spełniał najważniejszą swoją funkcję, czyli bycie prawdziwym azylem dającym poczucie bezpieczeństwa.

Miejsce do zabawy

W każdym pokoju przeznaczonym dla dzieci niezależnie od ich wieku powinien znaleźć się kąt na zabawę i rozrywkę. W przypadku pomieszczeń o naprawdę niewielkiej powierzchni najważniejsza jest wolna przestrzeń na podłodze i rozsądnie zastosowane szafki do przechowywania. Jeśli w pokoju znajdują się łóżka na antresoli to przestrzeń znajdującą się pod nimi można zaaranżować do przechowywania zabawek, akcesoriów do kreatywnej zabawy lub książek. Najważniejsze jest również w takich przypadkach ograniczenie ilości wszystkich rzeczy posiadanych przez dzieci.

Zdecydowanie najlepiej jest zainwestować w zabawki dobrej jakości, które są przystosowane do aktualnego etapu rozwoju. Dzięki temu pokój niezależnie od ogólnej powierzchni i ilości miejsca do przechowywania pokój nie zostanie zagracony. Każde z dwójki dzieci powinno mieć przynajmniej po jednej osobistej szafce, którą samodzielnie wypełnią wybranymi przez siebie przedmiotami. Dzięki temu będą miały odrobinę poczucia prywatności i posiadania własnej przestrzeni pomimo dzielenia pokoju z rodzeństwem.

Miejsce do przechowywania i nauki

Poza szafkami na zabawki lub akcesoria do kreatywnych zadań w pokoju dziecięcym muszą być również półeczki, komody lub szafy służące do układania wszystkich ubrań. Czasem łóżko na antresoli posiada specjalną przestrzeń pod sobą, którą można wykorzystać do przechowywania. Wielkość szafy lub komody należy dostosować do ilości posiadanych ubrań czy indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Przestrzeń pod łóżkiem na antresoli można, a nawet trzeba odpowiednio wykorzystać w pomieszczeniu o małej powierzchni. Po dorośnięciu dzieci i zmianie ich potrzeb przestrzeń można wykorzystać do stworzenia miejsca na naukę. Pod łóżkiem może bowiem znaleźć się biurko i szafki na podręczniki oraz zeszyty. Kluczowe jest wtedy zadbanie również o prawidłowe oświetlenie, które będzie dopasowane do potrzeb dzieci.