BMI a problemy z wagą – najważniejsze informacje

Obliczając nasze BMI mamy na celu sprawdzenie, czy nasza waga jest w normie. Często traktujemy to jako synonim zdrowia. Nie zawsze jednak prawidłowy indeks masy ciała równa się temu, że z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Kwestia nadwagi i niedowagi jest zależna od wielu innych czynników.

BMI – wskaźnik prawidłowej wagi

Wynik BMI poniżej normy oznacza niedowagę, a powyżej normy wskazuje nadwagę lub otyłość. Przyjęta norma to przedział od 18,5 do 24,9. Za niedowagę uznaję się wynik poniżej 18,5, natomiast nadwaga zaczyna się od 25,0. Powyżej 30,0 mamy do czynienia z otyłością. Aby sprawdzić, w którym miejscu skali się znajdujemy, musimy wykonać prostą czynność matematyczną – obliczanie BMI polega na tym, że dzielimy liczbę wyrażającą naszą masę ciała w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu w metrach.

Co mówi uzyskany wynik? Indeks masy ciała, czyli BMI wskazuje na ilość tłuszczu w naszym organizmie wyrażany poprzez stosunek wagi do wzrostu. Body Mass Index (BMI) odnosi się jedynie do osób dorosłych, nie dotyczy dzieci i kobiet w ciąży.

Nadwaga i niedowaga – skutki zaburzeń wagi

Jeśli nasz wynik jest zbyt wysoki i wskazuje na nadwagę lub otyłość powinniśmy mieć na uwadze, że taki stan sprzyja chorobom serca i krążenia, np. nadciśnieniu i miażdżycy, a także problemom z kamicą żółciową, ewentualnym zapaleniom kości i stawów, a także nowotworom. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość, która często wiąże się problemami z sercem, oddychaniem, zaburzeniami miesiączkowania lub zwyrodnieniem stawów.

Niedowaga może być równie niebezpieczna, co nadwaga. Zaawansowana niedowaga wiąże się ze zbyt niskim ciśnieniem, anemią, ogólną apatią, a nawet spowolnionym gojeniem się ran, obrzękami czy problemami z dziąsłami i układem kostnym. Organizm, który nie ma odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej cechuje się upośledzoną odpornością i skłonnością do niedoborów.

Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, kiedy nasz wynik przekracza normę, jest zachowanie spokoju.– często osoby z przykładową lekką nadwagą są równie zdrowe, co osoby z masą ciała w normie. Ustalone normy nie są sztywno określone i nie należy brać je za pewnik, jeśli nasze BMI nie wykracza w znacznym stopniu ponad przyjętą normę.