Kinkiety na schody – jak oświetlić schody

Projektując dom czy jakikolwiek inny budynek piętrowy mało kto poświęca uwagę właściwemu oświetleniu stopni. A przecież plafony, żyrandole czy kinkiety powieszone w tym miejscu pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale i podnoszą bezpieczeństwo. O czym zatem pamiętać przy aranżowaniu klatek schodowych?

Żyrandole i kinkiety na schody – po co?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: by dodać wnętrzu stylu oraz zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa. Oświetlenie na klatce to niejako „kropka nad i” całej aranżacji. Umiejętnie dobrane może podkreślać zalety wnętrza, ukrywając jednocześnie jego mankamenty. Kinkiety na schody pięknie podświetlą ciekawy detal architektoniczny, wartą uwagi ozdobę naścienną czy oryginalnej urody mebel. Lampy umieszczone nad schodami to również zwiększenie bezpieczeństwa użytkujących je osób. Dzięki nim lepiej widać stopnie, szczególnie w nocy, co pozwala na dotarcie na inne piętro cało i zdrowo, bez obawy o przypadkowe potknięcie się o niewidoczną w mroku krawędź. Oświetlenie to zatem absolutny must have, i to nie tylko w domach, w których przebywają dzieci.

Wszystko zaczyna się od projektu

To, czy nad stopniami ma zawisnąć prosty kinkiet, czy też okazały żyrandol, trzeba przemyśleć już na etapie projektowym. Należy pamiętać m.in. o tym, że włącznik i wyłącznik powinien znaleźć się tak na górze, jak i na dole schodów. Jeśli pominie się ten krok, cała praca włożona w wykończenie wnętrza pójdzie na marne, bowiem zajdzie konieczność ponownego kłucia w ścianach, by poprowadzić odpowiednio instalację elektryczną. Zaplanowanie umiejscowienia oświetlenia na początku prac pozwoli na jego bezproblemowy, estetyczny montaż. Wybierając kinkiety/plafony/żyrandole trzeba pomyśleć również o kierunku, w jakim będzie padało światło. Powinno ono być skierowane w dół, nie w górę, nie może też być zbyt mocne, inaczej może oślepić w nocy osobę korzystającą ze schodów. Ale to nie jedyne kwestie, które należy przemyśleć przy montażu kinkietów.

Kinkiet, żyrandol, a może plafon?

Najbardziej popularne są zdecydowanie lampy przysufitowe, dające miękkie, rozproszone światła. Do eleganckich, reprezentacyjnych klatek schodowych pasują okazałe żyrandole zdobione szkłem i kryształem, które od razu przyciągają wzrok. We wnętrzach minimalistycznych sprawdzą się proste plafony i oprawy LED. A kinkiety? Ich popularność rośnie z roku na rok. Nic dziwnego – jeśli tylko umiejętnie je rozmieścić, będą stanowić niezwykle dekoracyjne oświetlenie podkreślające cały urok klatki schodowej, a jednocześnie gwarantujące maksimum bezpieczeństwa. Na rynku np. w ofercie sklepu Mirabu dostępne są modele, które kierują snop światła w sufit lub na schody, zatem nie istnieje ryzyko przypadkowego olśnienia schodzącej/wchodzącej po stopniach osoby. Bez względu na to, na jaki rodzaj oświetlenia się w końcu decydujemy, pamiętajmy, by dobrać je do stylistyki wnętrza – inne bowiem lampy będą pasować do aranżacji nowoczesnych, inne do tych utrzymanych w konwencji glamour, hamptons, New York czy modern classic.