Kilka pomysłów na małą kuchnię.

Mała kuchnia, zwłaszcza taka, w której nie ma okna, wymaga użycia przemyślanych rozwiązań. Kilka poniższych pomysłów może okazać się niezwykle przydatnych, kiedy szukamy sposób na to, jak urządzić malutką kuchnię.

 

  1. Zastosowanie jasnych kolorów, zarówno, jeśli chodzi o szafki kuchenne, jak i ściany kuchni. Jeżeli decydujemy się na płytki, powinny one być jednolite i błyszczące, tak, aby odbijały światło i tym samym powiększały optycznie pomieszczenie. Farby użyte do ścian, również nie muszą być matowe. Wybierać należy farby dedykowane do pomieszczeń o dużej wilgotności i zarazem zmywalne.
  2. Szafki montujemy tylko po jednej stronie ściany. Druga ściana powinna zostać wolna. Przestrzeń pomiędzy szafkami a ścianą przeciwległą powinna wynosić około 90 cm. Gdy przestrzeń ta będzie mniejsza, mogą wystąpić trudności z przemieszczaniem się po kuchni.
  3. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak urządzić malutką kuchnię, aby była ona też funkcjonalna, przeznaczone są wewnętrzne szafki obrotowe. Dzięki temu uda się umieścić wiele przydatnych rzeczy w szafce z zachowaniem porządku.
  4. Rozproszone oświetlenie. Światło rozproszone jest idealne do małych pomieszczeń. W kuchni możemy zamontować jedną lampę główną oraz kilka świetlówek, np. nad blatem stołu.
  5. Podłoga może być odrobinę ciemniejszą niż reszta kuchni. Gdy chcemy umieścić listwy przypodłogowe, mogą być one w kolorze identycznym jak podłoga. Taki zabieg optycznie powiększa każdą klitkę.
  6. Dobra wentylacja i wyciąg to podstawa każdej małej kuchni. Gdy nie ma w pomieszczeniu okna, para wodna i wszelkie zapachy unoszą się także po pozostałych pomieszczeniach. Osiadająca para wodna jest przyczyną zagrzybienia pomieszczeń. Pleśń zbiera się zazwyczaj na suficie, ścianach i rogach pomieszczenia. Bywa trudna do usunięcia i często trzeba zdzierać powłokę do surowego betonu, żeby pozbyć się zagrzybionych powierzchni. Istotne jest, aby wentylacja była regularnie czyszczona przy użyciu detergentów i sprawdzana przez pracowników spółdzielni mieszkaniowej.

Sposób na to, jak urządzić malutką kuchnię zakłada użycie materiałów wysokiej klasy, łatwych w czyszczeniu i odpornych na ekstremalne warunki. Mała kuchnia powinna być schludna, gdyż łatwo w niej o wizualny bałagan. Na wierzchu zostawiamy tylko niezbędne akcesoria, resztę chowamy do szafek. Użycie surowego drewna i maksymalnie dwóch kolorowych akcentów, ożywi i ociepli naszą mikroskopijną kuchnię.